Szukaj

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Podziel się
Komentarze0

Coraz więcej małych dzieci jest mniej sprawnych fizycznie. W porównaniu do wcześniejszych generacji, małe dzieci są bardziej otyłe i znacznie mniej aktywne fizycznie. Ruch dla dziecka jest naturalną potrzebą i dobrą zabawą, niestety coraz częściej ta forma rozrywki jest zastępowana oglądaniem telewizji lub graniem w gry komputerowe.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?


Obecnie dla większości dzieci aktywność fizyczna nie jest przyjemnością i gwarantem dobrej zabawy lecz dodatkowym, nieprzyjemnym obowiązkiem. Taki stan rzeczy jest niezwykle niekorzystny dla prawidłowego rozwoju dziecka i prowadzi do nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom braku ruchu już od najmłodszych lat pokazuj maluchowi, że aktywność fizyczna jest niezwykle atrakcyjną forma spędzania wolnego czasu. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób zachęcić dziecko do aktywnego trybu życia.

  • Wyłącz telewizor z sieci
Jest to stosunkowo drastyczny sposób, ale skuteczny. Jeśli pozwolisz, by twój maluch spędzał większość czasu przed telewizorem, oglądając kreskówki i grając w gry możesz być niemal pewna, że w przyszłości będzie miał problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Wielu rodziców pozwala dziecku spędzać wiele czasu przed telewizorem, gdyż dzięki temu mają więcej czasu dla siebie, bądź w ten sposób poprawiają humor malca. Niestety w ten sposób nie tylko odciągają dziecko od jego naturalnej potrzeby jaką jest ruch, ale również zachęcają do konsumpcji niekorzystnych dla zdrowia dziecka reklamowanych słodyczy i przekąsek.

  • Dbaj o ruch dziecka
W przypadku kształtowania aktywności fizycznej dzieci niezwykle istotne jest dbanie o jego ruch już od samego początku. W związku z tym postaraj się, by twoja pociecha każdego dnia miała możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kiedy tylko masz taką sposobność zabieraj malca na plac zabaw, do parku. Tam maluch będzie miał wolną przestrzeń i możliwość do biegania, wspinania i skakania. Kup dziecku rowerek, różnego rodzaju piłeczki i akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu. Dzięki temu na pewno chętniej będzie chciała spędzać aktywnie wolny czas.


Ćwicz razem z dzieckiem
Dzieci najczęściej naśladują zachowanie swoich rodziców. W związku z tym jeśli chcesz, by twój szkrab prowadziła aktywny tryb życia pokaż mu, że ty również jesteś jego zwolenniczką. Zamiast spędzać wolny czas przed telewizorem, wybierz się z maluchem na spacer bądź rower. Zrób wszystko, by zabawy z dzieckiem takie jak czytanie czy układanie puzzli zastąpić tymi ruchowymi, takimi jak berek lub zabawa w chowanego. Maluchy je uwielbiają.

  • Dawaj dziecku przykład
Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy jak wielki wpływ maja na swoja pociechę. Dzieci obserwują zachowanie swoich rodziców i z czasem upodabniają się do nich. Jeśli więc spędzasz większość wolnego czasu siedząc i oglądając telewizję, dziecko z pewnością będzie postępowało podobnie. Dlatego dawaj maluchowi dobry przykład, zacznij więcej spacerować zamiast jeździć samochodem. Jeśli  to możliwie wspólnie z dzieckiem grajcie w piłkę i spędzajcie jak najwięcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu.

  • Zrób rozeznanie
Obecnie panuje moda, by zapisywać dziecko na dodatkowe zajęcia. Nie ma w tym nic złego jeśli chcesz zapisać malucha na dodatkowe lekcje gimnastyki. Pamiętaj jednak by wcześniej zorientować się jaką formę aktywności naprawdę lubi twoje dziecko. Co więcej, wcześniej sprawdź kto prowadzi te zajęcia, czy jest to osoba która zmotywuje dziecko do wysiłku fizycznego czy wręcz przeciwnie.

  • Naucz dziecko szacunku do własnego ciała
Każdy człowiek, który szanuje własne ciało troszczy się o nie. W związku z tym powinnaś od samego początku uświadomić szkraba, że należy dbać o swoja sylwetkę.  Dlatego  podawaj swojej rodzinie zdrowe posiłki i tłumacz dlaczego taki istotne jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców. Stwórz również okazję, by wasza rodzina miała możliwość aktywie spędzać czas ćwicząc.

Komentarze do: Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz