Szukaj

Zwiastuny porodu - pierwsze oznaki porodu

Podziel się
Komentarze0

Na ten jeden z najważniejszych dni w życiu warto się dobrze przygotować. Radzimy co zrobić, aby uniknąć zaskoczenia i zbędnych kłopotów. Istnieje bowiem kilka zwiastunów, które mogą świadczyć o zbliżającym się dniu rozwiązania. Jak je jednak rozpoznać? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.


Data porodu

Jest to jedna ze wskazówek ciążowych, dzięki której wiemy, w jakim okresie pojawi się nasz potomek na świecie. Większość kobiet wydaje na świat dziecko pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży. Okres rozwiązania pomimo tego, że został ustalony przez lekarza, nie jest stuprocentowym pewniakiem. Ma on jedynie na celu ustalenie przybliżonego czasu porodu, żeby przyszła mama zdążyła się przygotować. Kiedy, więc nadejdzie miesiąc, w którym mamy wyznaczoną datę porodu, należy zwracać szczególną uwagę na sygnały, które daje nam nasze ciało. Niestety wielokrotnie są one przez wiele kobiet pomijane.

Uczucie ulgi

Warto zwrócić szczególną uwagę na tzw. „uczucie ulgi”. Pojawia się ono w momencie obniżania dziecka w jamie macicy. Zjawisko to powoduje, że przyszłej mamie lżej się oddycha, gdyż malec nie uciska już na przeponę. Jest to moment, w którym dziecko lokalizuje się w miednicy. Bardzo często pozycja maluszka jaką przyjmie będzie świadczyć o rodzaju porodu. W momencie ułożenia głową w dół istnieją duże szanse na poród naturalny. Każde odstępstwa od normy, m.in. układ pośladkowy czy miednicowy raczej kwalifikują do porodu przez cesarskie cięcie.

Skurcze Braxton Hicksa oraz skurcze porodowe


Skurcze Braxton Hicksa towarzyszą przyszłej mamie przez większy okres ciąży, są one jednak początkowo niezauważalne przez kobietę. Im jednak bliżej porodu ich częstotliwość może się nasilić. Wiele kobiet myli je z normalnymi skurczami porodowymi. Różni je  natomiast to, że są skurczami, które są mniej bolesne i nie występują regularnie. W momencie, kiedy skurcze stają się regularne, możemy spodziewać się porodu.


Początkowo kobieta może spodziewać się skurczów porodowych w odstępie 10 – 15 minutowym, natomiast później zaczynają powtarzać się co 3 - 5 minut. Może to powodować dyskomfort rodzącej, dlatego istnieją sposoby na ich łagodzenie, takie jak  ćwiczenia oddechowe oraz częste zmiany pozycji.

Luźne stolce

Powodują je zmiany hormonalne, które wywołują tuż przed porodem prostaglandyny. Powód jest prosty. Ciało oczyszcza jelito grube, tak by dziecko miało więcej przestrzeni.

Odchodzące wody

Bardzo często odejście wód płodowych wiąże się z uczuciem nagłego „chluśnięcia” płynu, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować. Zjawisko to może również przybierać postać wydobywania się stróżka wody z pochwy. W momencie przebicia pęcherza płodowego, poród zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 do 48 godzin. Utrata płynu owodniowego  może odbyć się w sposób samoistny lub mechanicznie przy pomocy lekarza.


W trzecim trymestrze ciąży worek owodniowy zawiera ok. litra płynu. Pozwala w ten sposób stworzyć przyjemne otoczenie dla malucha. Warto zapamiętać, że nawet jakiś czas po pęknięciu pęcherza, płyny wciąż się wydobywają, jednak w mniejszej ilości. Niektórym paniom wody wcale nie odchodzą. W takich sytuacjach, chcąc przyspieszyć poród, lekarz przebija worek owodniowy specjalnym urządzeniem.

Plamienie, krwawe ślady

To naturalny objaw, który pojawia się wraz ze zwiększeniem intensywności skurczów. Choć zapewne brzmi to groźne, jest to bardzo delikatna dolegliwość.  Za tzw. „krwawe ślady” odpowiadać może wzmożony wysiłek fizyczny działający na szyjkę macicy. Mowa tutaj o rożnego rodzaju ćwiczeniach, stosunku płciowym oraz napięciu przy oddawaniu moczu lub stolca.

Wydalenie czopu śluzowego

Z takim zjawiskiem mamy do czynienia przy rozszerzeniu szyjki macicy. Celem jest tutaj stopniowe wydalanie wydzieliny. Wcześniej czop śluzowy miał za zadanie tworzyć ochronę w szyjce macicy przed infekcjami, które mogłyby przedostać się do wewnątrz i wpłynąć na rozwój dziecka. Z tego powodu była w tym miejscu regularnie produkowana. Czop może, również zostać usunięty w postaci zbitej, grubej grudy.

Bóle pleców

Z bólami pleców mamy do czynienia najczęściej wtedy, kiedy dziecko ułożone jest twarzą w kierunku brzucha mamy. Również powiększająca się macica może powodować ucisk na nerw kulszowy. Dolegliwości bólowe kręgosłupa ulegają zwiększeniu w momencie rozpoczęcia się skurczów. Jest to związane z naciskiem dziecka na kręgosłup.

Powyżej zostały podane najczęstsze zwiastuny porodu. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę, że każda kobieta jest inna, dlatego odczuwalność dolegliwość przedporodowych może być w różnym stopniu nasilone. Najlepszym przygotowaniem dla przyszłej mamy będzie zasięgnięcie informacji u lekarza prowadzącego ciąże, jak i również udanie się do szkoły rodzenia, gdzie kobieta w pełni będzie mogła przygotować się do tego ważnego wydarzenia jakim jest poród.

Komentarze do: Zwiastuny porodu - pierwsze oznaki porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz