Szukaj

Wzdęcia w ciąży. Jak im przeciwdziałać?

Podziel się
Komentarze1

Ciąża, poza pozytywnym i niesamowitym aspektem dawania nowego życia, składa się również z różnorakich dolegliwości. Między nimi, pośród najbardziej nieprzyjemnych i krępujących przypadłości, plasują się wzdęcia. Sprawdź, co zrobić, aby im przeciwdziałać!

Wzdęcia w ciąży. Jak im przeciwdziałać?

Dlaczego wzdęcia nasilają się w ciąży?

W trakcie trwania ciąży na organizm kobiety wpływa duża ilość hormonów wspomagających utrzymanie dziecka. Mają one jednak również złe strony. Metabolizm, trawienie i ruchy jelit zwalniają, żeby więcej składników odżywczych dostało się do dziecka, jednak dla matki oznacza to problemy z układem pokarmowym, takie jak zgaga czy wzdęcia. W dodatku, dosłownie wzrasta ucisk na narządy jamy brzusznej. To wszystko sprzyja nasileniu procesów fermentacyjnych pokarmu, który przebywa w jelitach dłużej niż zwykle, czemu towarzyszy nagromadzenie się gazów. Ta dolegliwość może być uciążliwa, dlatego warto dowiedzieć się, jak jej zapobiegać.

Skąd się bierze gaz w jelitach, czyli o przyczynach


Oprócz wspomnianych już hormonów, przyczyn wzdęć jest dużo. Dotyczą one naszej diety i higieny jedzenia. Najczęstszą z nich jest nadmierne połykanie powietrza, na przykład podczas szybkiego spożywania posiłku lub konwersacji podczas jedzenia.

Również wpływ ma nadmierny stres, powodujący rozstrojenie całego organizmu, w tym czynności układu pokarmowego, który zwalnia i przetrzymuje pokarm w jelitach dłużej, niż powinien. Czynniki związane z dietą to nadmiar soli połączony z niedoborem wody, nietolerancja pokarmowa, prowadząca do rozstroju układu pokarmowego i nadmierny rozwój bakterii fermentujących w jelitach.

Co jeść, aby uniknąć wzdęć?

Jadłospis kobiety w ciąży powinien zostać przystosowany do jej indywidualnego stanu zdrowia. Warto jednak wprowadzić kilka ulepszeń, które pomogą z walką ze wzdęciami. Oto kilka wskazówek żywieniowych.


1. Pij ciepłą wodę, bo zimna powoduje gazy. Nie pijaj w trakcie posiłku, by uniknąć przedostawania się powietrza do przewodu pokarmowego. Zwróć uwagę, czy w twojej diecie zawiera się 1,5l – 2l wody dziennie.

2. Jedz dużo selera naciowego. Zawiera on sód i potas, potrzebne do utrzymania równowagi elektrolitycznej w organizmie.

3. Enzymy i bakterie poprawiające trawienie znajdują się w surowej kwaszonej kapuście, więc jedz ją jako przystawkę lub sałatkę do obiadu.

4. Aby wspomóc pracę układu pokarmowego jedz produkty bogate w błonnik. Są to np. brązowy ryż, proso i suszone śliwki.

Które kobiety znajdują się w grupie ryzyka?


Na wzdęcia częściej cierpią ludzie, których dieta bogata jest w cukry, produkty pszenne i nabiał. Unikając tych i paru innych produktów można znacznie zredukować ilość gazów, które powstają w jelitach. To lista produktów, których unikać, cierpiąc na wzdęcia:


Urozmaicaj jedzenie, a unikaj produktów z  przetworzonego ziarna: białego ryż, białego pieczywo – ogólnie produktów z białej mąki. Postaw na mąkę pełnoziarnistą.

Nie pij alkoholu i unikaj niepotrzebnych cukrów. Przyczyniają się one do powstawania gazów.

Zrezygnuj z ostrych przypraw i nadmiaru soli. Zbyt pikantnie doprawione danie podrażni przewód pokarmowy, a sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.

Nie pij napojów gazowanych, wprowadzają one do żołądka niepotrzebne gazy, w dodatku często są obficie i sztucznie słodzone.

Uczucie wzdęcia powoduje również połączenie owoców z innymi grupami żywności i połączenie białka zwierzęcego ze skrobią lub ziarnem.

Jak załagodzić objawy?

Istnieją preparaty i zioła, które dodane do posiłku łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami. Wśród ziół dodawanych do potraw są to koper włoski, kolendra, bazylia, mięta, natka pietruszki, szałwia, rozmaryn i tymianek – czyli ogródek babci. Wspomagają one trawienie i pobudzają jelita do pracy. Syp je obficie do zup, makaronów i innych dań, a złagodzą objawy wzdęć. A jeśli mama poczuje się lepiej, to dziecko też!

Popijaj herbatki z imbiru, kopru, mięty, pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Działają one rozluźniająco na żołądek i nie wypłukują z organizmu składników odżywczych.

Przed największym posiłkiem możesz wypić ćwierć szklanki soku z aloesu, ponieważ pobudzi to twoje trawienie.

Ostatnie wskazówki


Pamiętaj o higienie jedzenia, to znaczy nie jedz w pośpiechu i stresie. Bardzo drobno przeżuwaj pokarm, ponieważ wspomoże to trawienie. Jedz dużo małych posiłków, żeby wyrobić sobie szybszy i efektywniejszy metabolizm. Nie rozmawiaj podczas posiłku, żeby powietrze nie przedostawało się do żołądka. Postaraj się unormować regularność wypróżnień.

Chociaż wzdęcia u ciężarnej kobiety nie znikną całkowicie, to stosując się do paru zasad młoda mama może zniwelować objawy wzdęć. Może to wspomóc funkcjonowanie w ciągu dnia i załagodzi nieprzyjemne objawy ciąży. Warto zadbać o odpowiednią dietę, ponieważ  wiele systemów w naszym organizmie jest rozregulowanych podczas ciąży, warto ulżyć chociaż temu jednemu.


Autor:

Alicja Dusza

Komentarze do: Wzdęcia w ciąży. Jak im przeciwdziałać? (1)

Sała
Sała 30-04-2013 14:31

;)

1

Żeby uniknąć wzdęć w trakcie ciąży, trzeba jeść zdrowo, a nie śmieciowe jedzenie. Nawet nie wiecie jak mnie to denerwuje, gdy widzę kobiety w ciąży jedzące fast foody!!! o zgrozo! przy takiej diecie nawet najlepsze medyk... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze