Szukaj

Wpływ wieku ciężarnej na komplikacje przy porodzie

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania z Irlandii donoszą, że nastoletnie ciężarne są bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego porodu, podczas gdy ich starsze koleżanki skłaniają się ku zabiegowi cesarskiego cięcia. To mniej więcej potwierdza wiedzę uzyskaną z wcześniejszych badań, jak powiedziała dr Deirdre Murphy z Trinity College w Dublinie.Murphy stwierdziła, że poprzednie badania były prowadzone lata temu i od tego czasu nastąpiły zmiany kulturowe wśród kobiet, które mogły zmienić zwyczaje porodowe.

Ona i jej współpracownicy przeanalizowali dane zebrane wśród grupy 36916 kobiet rodzących po raz pierwszy w latach 2000 - 2011. Badacze wykazali szczególne zainteresowanie porównaniem porodów zarówno u bardzo młodych, jak i u starszych kobiet, do porodów świeżo upieczonych matek w wieku od 20 do 34 lat.

Około 3 procent z nich miało mniej niż 17 lat, a blisko 2 procent miało powyżej 40. Największą grupę w badaniu – aż 78 procent - stanowiły kobiety między 20 a 34 rokiem życia.

Ogólnie rzecz biorąc, 6 procent kobiet w przedziale wiekowym 20-34 urodziło przed 37 tygodniem ciąży. Normalny czas trwania ciąży to około 37-42 tygodnie. Dla porównania, aż 10 procent kobiet w najmłodszej grupie wiekowej urodziło przedwcześnie. Jednakże, młode kobiety wykazywały mniejszą skłonność do porodu poprzez cesarskie cięcie.


Noworodki urodzone przez starsze panie były bardziej narażone na wady wrodzone i częściej potrzebowały intensywnej terapii.

Obecnie, około 32 procent porodów w USA odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Murphy stwierdza jednak, że wskaźniki w krajach europejskich są zazwyczaj niższe, włączając w to Irlandię i Wielką Brytanię. Z zabiegiem wiąże się możliwość powstawania obrażeń jelit lub pęcherza u kobiet i wystąpienie problemów z oddychaniem u noworodków.

- Ma to najbardziej korzystny wpływ na drugi i trzeci poród z kolei. Kolejne porody są o wiele bezpieczniejsze, jeśli pierwszy odbył się w sposób tradycyjny - dowodzi Murphy.

Dr Loralei Thornburg, ekspertka od zagrożonych ciąży z Uniwersytetu Rochester Medical Center w Nowym Jorku, twierdzi, że jest możliwe zastosowanie pewnych technik z jednej grupy wiekowej do pozostałych, ale ostrzega, że nie wszystkie kobiety są takie same.

Thornburg, która nie uczestniczyła w najnowszych badaniach ostrzega: - Jeśli decydujesz się na pierwszą ciążę w wieku 40 lat, musisz się liczyć z większą podatnością na wszelkie komplikacje i problemy. Będziesz przez to bardziej skłonna do poddania się zabiegowi cesarskiego cięcia.

Stwierdziła dodatkowo, że starsze kobiety często są też bardziej podatne na nadwagę i posiadają inne cechy, które zwiększają ryzyko powikłań podczas porodu.

- Są kobiety w każdej grupie wiekowej, które radzą sobie świetnie i nie potrzebują zmian w sposobie opieki nad ciążą, jednak trzeba mieć wzgląd także na całą resztę - dodaje Thornburg.

Komentarze do: Wpływ wieku ciężarnej na komplikacje przy porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz