Szukaj

Ciąża a ból pleców

Podziel się
Komentarze0

Do listy ciążowych  dolegliwości każda mama z pewnością dopisze bóle pleców. Bo która ciężarna nie doświadczyła ciągłego „łamania w krzyżu”? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby temu zaradzić!

Ciąża a ból pleców

Dlaczego tak się dzieje?

Jak zwykle, winną okazuje się burza hormonów. W tym konkretnym przypadku progesteron, którego wytwarzanie jest w tym czasie wzmożone. Rozluźnia on ścięgna i więzadła, co powoduje nadmierną ruchowość kości. Poddają się temu również spoiwa miednicy oraz stawy krzyżowo-biodrowe, co jest przyczyną napięcia mięśni pleców.

Dodatkowo, podczas ciąży zmienia się sylwetka kobiety. Powiększają się brzuch i piersi, co przesuwa środek ciężkości do przodu. Dla zachowania równowagi ciężarna musi odchylać się do tyłu, co potęguje obciążenie kręgosłupa i biegnących wzdłuż niego mięśni oraz odkształca sylwetkę w charakterystyczny dla ciąży sposób.

Bóle krzyża mogą być również następstwem przyjmowania nieprawidłowej postawy, wykonywania nadmiernie ciężkiej pracy bądź gwałtownego przyrostu wagi. Dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie z obcasów i przerzucenie się na wygodne, sportowe buty na grubej podeszwie.

Czasami, powiększające się w łonie matki dziecko zaczyna naciskać na nerw kulszowy. Kobieta może wtedy dostać silnych bóli okolicy lędźwiowej. W takim wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Doraźnie jednak należy zastosować ćwiczenia. Połóż się na twardym materacu na jednym lub drugim boku. Możliwe jest, że dziecko przesunie się na tyle, by nie drażnić nerwu.


Co robić, żeby ulżyć plecom?

Przede wszystkim, stosować szeroko pojętą profilaktykę. Mimo że w pierwszych miesiącach ciąży ból pleców nie jest tak bardzo odczuwalny, to już wtedy należy ćwiczyć mięśnie wzdłuż kręgosłupa, a będą one zdecydowanie silniejsze.

Można realizować proste ćwiczenia, np.,  wypychanie bioder do przodu lub położenie się na podłodze, ułożenie rąk swobodnie wzdłuż tułowia, zgięcie nóg w kolanach i powolne podnoszenie do góry pupy, zaciskając pośladki. Należy wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Ćwiczenie powinno się powtórzyć około dziesięciu razy. Ważne jest, by kolana, biodra i bark tworzyły jedną linię. O taką aktywność  można pokusić się nawet pomiędzy mieszaniem zupy, a oglądaniem telewizji.


Dbaj o właściwą postawę jeszcze przed powiększeniem się brzuszka, dzięki temu nabierzesz nawyku, który dobrze wpłynie na twój kręgosłup.

W ostatnim trymestrze w ogóle zrezygnuj z podnoszenia ciężkich rzeczy bądź wykonywania czynności siłowych. Jeśli już musisz coś dźwignąć z podłogi, kucnij, a wstając, pamiętaj o utrzymaniu prostej postawy.

Masujemy!

Ulgą dla kobiety w ciąży może okazać się masaż, zrobiony przez partnera. Najlepszy będzie ten w ciepłej kąpieli, ponieważ dodatkowo rozgrzeje i rozluźni mięśnie. Nie jest wymagany ukończony kurs masażysty, wystarczy podążać za wskazówkami ciężarnej.

W ramach dodatkowych wrażeń można użyć olejków do masażu lub miękkiej gąbki i żelu do kąpieli. Satysfakcja gwarantowana!

Jeśli jednak domowe sposoby zawodzą, warto zwrócić się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy niezwiązane z ciążą, a z rozwijającą się chorobą kręgosłupa.

Dbaj o kręgosłup również po porodzie!

Kłopoty z twoim kręgosłupem niestety nie znikną w magiczny sposób tuż po porodzie, musisz więc o niego zadbać również po rozwiązaniu. Kontynuuj podnoszenie cięższych rzeczy przez kucanie i trzymaj je blisko ciała przy przenoszeniu – dźwiganie na wyciągniętych rękach dodatkowo obciąża kręgosłup.

W miarę możliwości zapisz się na fitness bądź pilates, który nie tylko wspomoże twoje plecy, ale pomoże ci również odzyskać formę po porodzie. Istnieją nawet specjalne zajęcia, zarówno dla matek jak i dzieci, w których można ćwiczyć, podnosząc własne dziecko.

Zrób wszystko, bo ochronić swój kręgosłup w porę, będzie Ci on jeszcze potrzebny.

Komentarze do: Ciąża a ból pleców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz