Szukaj

Sprawdź, jak zaradzić problemom z piersiami w czasie ciąży!

Podziel się
Komentarze0

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi szereg zmian o podłożu hormonalnym. Wiele z nich dotyczy wyglądu i uwrażliwienia piersi. O ile na większość nie mamy wpływu, z kilkoma bolesnymi problemami można skutecznie walczyć!

Sprawdź, jak zaradzić problemom z piersiami w czasie ciąży!

Naturalne zmiany

Piersi, jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, w czasie ciąży staja się znacznie bardziej obfite, cięższe i wrażliwe na dotyk. W ten sposób przygotowują się na produkcję mleka. Brodawki powiększają się i ciemnieją, a wokół nich mogą także pojawić się małe zgrubienia, zwane guzkami Montgomery'ego. Są to zmiany całkowicie normalne i nie wymagają leczenia.

W okolicach piersi przybywa tkanki tłuszczowej. Żyłki powierzchniowe, umiejscowione tuż pod skórą, stają się bardziej widoczne, gdyż napływa do nich więcej krwi. Ponadto od połowy ciąży brodawki mogą wydzielać gęsty, przezroczysty lub żółtawy płyn – jest to tzw. siara, czyli pierwsze mleko.

Nieestetyczne rozstępy


Okres ciąży sprzyja powstawaniu różowych, wklęsłych pasemek na biuście. Zmniejsza się wtedy stężenie kortyzolu we krwi, co wpływa na osłabienie struktury i zmniejszenie elastyczności skóry. Rozstępy tworzą się także w wyniku szybkiego tempa powiększania się piersi przyszłej mamy. Wiele kobiet ma podczas ciąży problemy z wagą, co niesie ze sobą ryzyko ich wystąpienia.

Walka z rozstępami jest niezwykle trudna. Znacznie lepsze rezultaty przynosi zapobieganie ich powstawaniu. Ciężarne kobiety powinny stosować odpowiednie kremy i olejki na biust. Natłuszczona i nawilżona skóra jest mniej podatna na wystąpienie nieestetycznych pasemek.


Niepokojące objawy


Bolące, nabrzmiałe piersi to naturalne następstwo ciąży. Istnieją jednak symptomy, których absolutnie nie należy lekceważyć. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeżeli wydzielina z piersi podbarwiona jest krwią lub jeśli w okolicy biustu wyczujemy guzek czy zgrubienie. Do niepokojących sygnałów należy także bardzo dotkliwy ból piersi, któremu towarzyszy podwyższona temperatura.


Domowe sposoby na problemy z piersiami

Część powszechnie występujących problemów z biustem można łatwo załagodzić przy pomocy domowych środków. Życie przyszłej mamy ułatwia także poznanie kilku użytecznych trików.

Twarde i bolesne obrzmienia pojawiające się w wyniku zablokowania przewodów mlecznych można zwalczać stosując naprzemiennie gorące i zimne okłady oraz wykonując delikatny masaż piersi. W miarę możliwości wystawiaj biust na światło słoneczne i świeże powietrze. Ważne, aby piersi „oddychały”. Ulgę przynoszą także ciepłe, relaksujące kąpiele.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza, który podtrzyma ciężkie piersi. Najlepsze są te które lekko unoszą biust. Stanik musi być dopasowany, z szerokimi ramiączkami o regulowanej długości, ale bez fiszbin! Przydatne mogą również okazać się specjalne bawełniane wkładki do stanika.

Zahartuj swoje piersi!

Okres ciąży to dobry moment, aby przygotować piersi do karmienia nowo narodzonego dziecka. Skóra brodawek jest bowiem niezwykle delikatna i podatna na różnego rodzaju urazy i pęknięcia. Można temu zapobiec poświęcając zaledwie kilka minut dziennie na specjalne ćwiczenia hartujące brodawki! Masuj je okrężnymi ruchami, chwytaj ostrożnie palcem wskazującym i kciukiem i wyciągaj delikatnie. Możesz także pocierać sutki ręcznikiem frotte oraz poddać je działaniu niezbyt intensywnego strumienia letniej wody. Na koniec smaruj piersi kojącą oliwką.

Odpowiednia pielęgnacja piersi w czasie ciąży powinna stać się jednym z priorytetów przyszłej mamy. Nie dość, że zapobiega podrażnieniom i nieestetycznym rozstępom, przygotowuje także na trudny okres karmienia.

Komentarze do: Sprawdź, jak zaradzić problemom z piersiami w czasie ciąży!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz