Szukaj

Ułożenie dziecka w macicy

Podziel się
Komentarze0

Ułożenie dziecka w macicy jest bardzo ważne, gdyż od tego zależy poród przyszłej mamy. Dziecko bardzo często układa się główką w dół, co umożliwia poród naturalnymi metodami. Występują jednak ułożenia dziecka, które zmuszają do wykonania cesarskiego cięcia.  Jakie ryzyko wiąże się z niewłaściwym ułożeniem dziecka w macicy? Czy można spowodować, aby dziecko zmieniło pozycję przed porodem? Odpowiedzi na te  pytania uzyskacie czytając poniższy artykuł.


Ułożenie główkowe (potylicowe)

Jest to najlepsze ułożenie dla Ciebie i twojego dziecka. W takiej pozycji dziecku najłatwiej jest przejść przez kanał rodny matki. Wiąże się to z tym, iż największa część ciała jaką w przypadku dziecka jest głowa toruje przejście dla reszty kończyn. Prawidłowe ułożenie jest, gdy główka dziecka jest maksymalnie przyciągnięta do klatki piersiowej i skierowana jest do twojego kręgosłupa. Większość dzieci obecnie rodzi się w ten sposób.

Istnieje także ułożenie potylicowe tylne, kiedy dziecko zwrócone jest twarzą do brzucha mamy. Wtedy poród może być trochę dłuższy a ciężarna może odczuwać ból pleców i kręgosłupa. Czasem lekarz może użyć narzędzi, aby pomóc wydostać się dziecku.

Dziecko w położeniu pośladkowym


Jednym z ułożeń dziecka w macicy jest położenie pośladkowe. Często bywa tak, że dziecko przyjmuję taką pozycję w 28 tygodniu ciąży, a potem przed samy porodem odwraca się. Przodowanie pośladków wiąże się z tym, iż zamiast główki dziecka pierwsze w kolejności układają się pośladki i nóżki. Mogą one przybrać postać skrzyżowanych lub wyprostowanych nóżek ze stopami przy uszach. Jedna nóżka dziecka może być wyprostowana  co powoduje ułożenie pośladkowe stópkowe i kolankowe.

Ułożenie takie dziecka może wiązać się z budową miednicy matki. Zbyt mała miednica powoduję, że dziecko układa się pośladkami, gdyż jego główka nie mieści się w kanale rodnym. Nisko położone łożysko, również sprzyja takiemu ułożeniu dziecka


Dzieci przodujące pośladkami zazwyczaj rodzą się za pomocą cesarskiego cięcia. Jeżeli ich waga jest mała lekarze zezwalają na poród siłami natury. Mogą jednak wystąpić problemy w czasie porodu naturalnego. Największe ryzyko sprawia rodzenie się główki, która jest największa

Czy można sprawić, że dziecko obróci się na pozycję główkową?


Lekarz może spróbować obrócić dziecko przed porodem poprzez uciskanie brzucha. Jest to nazwane zewnętrznym obrotem na główkę. Można to wykonać w 37 tygodniu ciąży. W czasie wykonywania tego obrotu kobieta i dziecko jest badane przez USG oraz KTG. Czasami dzieci nie chcą się tak łatwo obracać. Istnieje też możliwość, że dziecko po obrocie zewnętrznym powróci do swojej wcześniejszej pozycji.


Inną możliwością (bardziej niekonwencjonalną) jest np. chodzenie mamy na czworaka, co podobno może pomóc w odwrócenie dziecka. Takie ćwiczenie nie powinno przyszłej mamie zaszkodzić, ale nie zawsze może być skuteczne.

Przodowanie twarzyczki

Jest to ułożenie, w którym dziecko rodzi się główką do przodu tylko, że jego główka jest wygięta i pierwsza pojawia się twarz. Zazwyczaj poród odbywa się naturalnymi metodami i zdarza się raz na 500 przypadków, czyli jest rzadki. Dzieci, które rodzą się w ten sposób mogą mieć obrzękniętą twarz i całą posiniaczoną, gdyż pierwsza twarz przechodzi przez kanał rodny matki. Bywa tak, ze lekarz musi wspomóc się kleszczami by ułatwić dziecku wyjście na świat.

Przodowanie czółka


Przodowanie czółka dziecka ma miejsce, gdy główka dziecka jest odchylona do tyłu a jako pierwsze przez kanał rodny przedostaje się czoło. Jest to rzadki przypadek porodów, które zazwyczaj zakończone są cesarskim cięciem.

Położenie poprzeczne


Dziecko znajdujące się w takim położeniu jest ułożone poprzecznie główką w prawą lub lewą stronę. Zazwyczaj dziecko układa się tak, bo wokół niego jest dużo wód płodowych i może swobodnie się poruszać. Nie jest możliwe urodzenie dziecka siłami natury, gdy znajduję się w takiej pozycji dlatego stosowane jest cesarskie cięcie.

Położenie zmienne (niestałe)

Ten termin określa przemieszczanie się dziecka w brzuchu matki. Jednego dnia przyjmuję ono pozycję główkową, drugiego poprzeczną, trzeciego pośladkową itd. W tym wypadku jest niemożliwe określenie z góry rodzaju porodu. Jeżeli dziecko przed rozpoczęcie akcji porodowej skieruje się główką w dół lekarz może zezwolić na poród siłami natury. Najczęściej jednak wykorzystuję się cesarskie cięcie aby uniknąć ryzyka.

Lekarz za pomocą USG sprawdzi ułożenie dziecka w brzuchu, aby podjąć decyzję o najlepszym sposobie rodzenia dla przyszłej mamy oraz jej malca.

Komentarze do: Ułożenie dziecka w macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz