Szukaj

Stres szkodzi ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety spodziewające się dziecka, które doświadczyły w tracie ciąży gwałtownych wydarzeń, np. przejścia huraganu, rodzą dzieci bardziej zagrożone różnymi chorobami - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Princeton. W badaniach wykorzystano zapisy urodzeń z terenu Teksasu oraz informacje na temat zjawisk meteorologicznych latach 1996 i 2008.Statystyki wykazały, że matki żyjące w obrębie 30 kilometrów od miejsca wystąpienia huraganu, były 60% bardziej narażone na urodzenie noworodka o słabszym zdrowiu. Ustalono również, że zagrożenie dla ciąży, powodowane zjawiskami atmosferycznymi, jest większe w pierwszym, a mniejsze w drugim trymestrze ciąży.

"Prawdopodobnie najważniejszym odkryciem naszych badań jest fakt, że zjawiska pogodowe rzeczywiście mają wpływ na ciążę. Okazało się jednak, że jest on subtelniejszy niż oczekiwaliśmy” - powiedziała Janet Currie, doktorantka w Katedrze Ekonomii na Uniwersytecie Columbia.

Anna Aizer, profesor ekonomii i polityki publicznej na Uniwersytecie Brown, która nie była zaangażowana w badania, zauważyła, że są one dużym krokiem w zakresie identyfikacji wpływu stresujących wydarzeń w życiu płodowym na zdrowie noworodków. 

"Poprzednie prace nad tym tematem nie odniosły tak dużych i znaczących efektów, jak badania Currie" – zauważyła Aizer. "Obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie wpływem wydarzeń z wczesnego życia płodu na jego dalszy rozwój” - podkreśliła Currie.  


Najnowsze badania zawierają dane dotyczące ośmiu huraganów i sztormów tropikalnych, które dotknęły różnych części Teksasu w latach 1996 i 2008 roku i spowodowały szkody warte ponad dziesięć milionów dolarów.

Najbardziej szkodliwymi okazały się Tropical Storm Allison w 2001 roku, który spowodował szkody o wartości ponad pięćdziesiąt miliardów dolarów i 40 zgonów, a także huragan Ike, generujący straty o wartości 19,3 miliardów dolarów oraz 103 zgony.

Stres towarzyszący takim wydarzeniom ma znaczący wpływ na psychikę i zdrowie ludzi.

Currie zauważyła, że owe zjawiska nie zmuszały na ogół matek do rezygnowania z opieki medycznej, nie dotykały także ciężarnych kobiet bezpośrednio.

Okazało się jednak, że stres związany z burzami powodował u młodych mam takie zachowania, jak palenia papierosów czy niezdrowe odżywanie się, co z kolei pozostawało nie bez znaczenia dla zdrowia płodu.

"Myślę, że nasze odkrycie pozwoli na rozwój badań w tym kierunku. Byłoby wspaniale móc śledzić rozwój dzieci urodzonych po przejściu burz i huraganów. Może ich obserwacja doprowadziłaby nas do kolejnych wniosków” - wyraziła nadzieję Currie.

Aizer zauważyła także, że badania mają również znaczenie wykraczające poza obszar klęsk żywiołowych.

"Poprzednie prace wykazały także, że biedne matki z niezamożnych rodzin są narażone na więcej stresów. Praca Currie sugeruje, że stres może być jednym z mechanizmów wyjaśniających dlaczego dzieci biednych kobiet mają gorsze wyniki i słabsze zdrowie" - powiedziała.

Komentarze do: Stres szkodzi ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz