Szukaj

Stres przyczyną większości trudności kobiet, które pragną zajść w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie znane są konsekwencje chronicznego stresu: ryzyko chorób serca, zawału, depresji. Najnowsze badania do tej listy dołączają możliwość powodowania problemów z zajściem w ciążę. Nowe badania są w dużej mierze analizą i kontynuacją wcześniejszych prac zespołu badaczy z Ohio.

Pod czujnym okiem dr Courtney Denning-Johnson Lynch poddano badaniu pięćset jeden par, u których wcześniej zdiagnozowano problemy z płodnością, w dwóch niezależnych ośrodkach: w stanie Michigan, i Teksas w latach 2005 i 2009. Pary monitorowano podczas okresu dwunastu miesięcy, podczas których starali się o potomstwo.

Jednocześnie analizowano grupę kobiet w przedziale wiekowym od 18. do 40. roku życia, które nie miały problemów z płodnością. Z próbek od nich pobranych ustalono poziom stresu w tej grupie.

Analiza pozwoliła wypracować związek pomiędzy wysokim poziomem stresu a podwyższonym ryzykiem niepłodności, a w konsekwencji zmniejszeniem prawdopodobieństwa ciąży.

W ciągu całego okresu badawczego, z grupy czterystu jeden kobiet, które ukończyło badanie osiemdziesiąt siedem procent z nich zaszło w ciążę, a trzynaście procent nie.

Dane opracowane przez naukowców dowiodły, że kobiety z najwyższym poziomem stresu  miały o blisko trzydzieści procent mniejsze szanse na zajście w ciążę w każdym miesiącu, porównując do kobiet o najniższym poziomie stresu.

Komentarze do: Stres przyczyną większości trudności kobiet, które pragną zajść w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz