Szukaj

Stres podczas ciąży może prowadzić do otyłości - badania przeprowadzone na szczurach

Podziel się
Komentarze0

Środowisko macicy ma znaczący wpływ na zdrowie płodu i noworodka. Naukowcy z University of Navarra potwierdzają, że jeśli ciężarna była narażona na stres podczas ciąży, wynikający z przyczyn socjoekonomicznych lub socjopsychologicznych, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zmian dotyczących otyłości u przyszłego dziecka.- Zwiększająca się ilość otyłych osób nie może być tłumaczona tylko czynnikami genetycznymi lub nieodpowiednim żywieniem, ale też trybem życia i innymi czynnikami środowiskowymi - wyjaśnia dla SINC Javier Campión, główny prowadzący te badania. - Wspomniane czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na mechanizmy epigenetyczne, które odpowiedzialne są za kontrolę genów poza kodem genetycznym samym w sobie.

Autorzy zwrócili uwagę na szybkie tempo, w jakim wzrasta poziom stresu oddziałujący na społeczeństwo, oraz na interakcję między tym wskaźnikiem a ilością ludzi otyłych, co po przeanalizowaniu naprowadziło ich na stwierdzenie, że te dwa czynniki nie oddziałują tylko i wyłącznie na ludzi dorosłych.

Celem ich pracy, opublikowanej w magazynie Stress, było określenie efektu, jaki wywierał na dorosłe samice szczurów chroniczny stres podczas ostatniego tygodnia rozwoju embrionu, z wyszczególnieniem zmian biochemicznych, hormonalnych oraz fenotypowych.


Aby to osiągnąć, naukowcy przebadali dwie grupy szczurów: jedna poddana stresowi, druga nie. Określili wszelkie zmiany u ich potomstwa w genach, związane z otyłością oraz metabolizmem glikokortykosteroidu w białej tkance tłuszczowej.

- Ogólna konkluzja, do której doszliśmy, jest taka, że niesprzyjająca sytuacja w trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego może prowadzić u zwierząt, z powodu wysokokalorycznej diety i zwiększania poziomu tkanki tłuszczowej w ciele, do zmian hormonalnych, genetycznych i biochemicznych - podkreśla Campión.
 
Dodatkowo, autorzy podkreślali, że zmiany wynikające z diety bogatej w tłuszcze i cukry mogą prowadzić do otyłości oraz innych powiązanych czynników, takich jak odporność na insulinę, której efektem jest cukrzyca typu 2.

Ciąża w 21 wieku

- W obecnym świecie, wiele kobiet prowadzi nerwowy tryb życia niemal aż do zakończenia ciąży, nie zważając na stres, na jaki są narażone - zaznacza naukowiec.

Eksperci podkreślają, że stres, który może nie być niebezpieczny podczas normalnego życia kobiety, w trakcie ciąży może prowadzić do niebezpiecznych zmian, mających efekt na rozwój płodu oraz mogących spowodować występowanie innych patologii w późniejszym dorosłym życiu, prawdopodobnie ze względu na epigenetyczne modyfikacje.

Każdego roku, problemy związane z otyłością, są odpowiedzialne za śmierć ponad 2,8 milionów ludzi na całym świecie.

- Zdrowe życie podczas ciąży nie obejmuje tylko dobrej diety, zapewniającej witaminy i minerały, ale też spokojne życie, nie wypełnione stresem - podsumowuje Campión.

Komentarze do: Stres podczas ciąży może prowadzić do otyłości - badania przeprowadzone na szczurach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz