Szukaj

Sposoby na poranne mdłości w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Mdłości to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która dotyka kobiety w ciąży. Utrudniają one normalne funkcjonowanie, pójście do pracy, czy też zwykłe wyjście na zakupy. Przedstawiamy sposoby, jak radzić sobie z nudnościami w czasie ciąży.

Sposoby na poranne mdłości w ciąży

Każda ciąża jest inna

Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej. Można też powiedzieć, że każda ciąża różni się od poprzedniej. Często słyszy się, że pierwsza ciąża przebiegała idealnie, a przy drugiej było zupełnie inaczej lub odwrotnie – pierwsza była trudna, a druga przebiegała wzorowo.

Nudności należą do jednych z najbardziej powszechnych, oczywiście obok zmęczenia i bolesności piersi, objawów fizjologicznych ciąży.  Jest to związane z reakcją kobiecego organizmu na podwyższone stężenie progesteronu.  Czasami nie są to jedynie poranne mdłości. U niektórych utrzymują się przez cały dzień, a niektóre panie cierpią wieczorami lub w nocy. Statystyki wykazują, że co druga kobieta miewa tego typu dolegliwości. Zazwyczaj mijają one między 12. a 14. tygodniem ciąży.

Jak sobie radzić rano i nie tylko?

Jeśli mdłości i wymioty nie przybierają na sile, to można wypróbować kilka sposobów na poranne mdłości we własnym zakresie. Należy tutaj od razu dodać, że niekoniecznie będą skuteczne dla każdej kobiety, ale być może chociaż jedna z poniższych propozycji da uczucie ulgi i spowoduje lepsze samopoczucie.

Po pierwsze, dobrze jest rano chwilę poleżeć po przebudzeniu albo przynajmniej nie wstawać gwałtownie (wiadomo przecież, że czasem obowiązki – praca, starszy maluch nie pozwalają dłużej poleżeć w łóżku). Można też przygotować sobie wcześniej i postawić przy łóżku szklankę wody i coś do zjedzenia – bułkę lub sucharka.

Mówiąc o jedzeniu, należy pamiętać o tym, żeby się nie objadać. Najlepiej jeść często i mało. Warto również zwrócić baczniejszą uwagę na to co jemy. Lepiej unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, ograniczyć spożywanie słodyczy. Oczywiście nie oznacza to, że należy zrezygnować z ulubionych dań. Zasada wszystko w umiarze jest w tym wypadku idealna. Zresztą, w tym szczególnym czasie organizm sam wysyła sygnały, co jest mu potrzebne – stąd tak zwane zachcianki u ciężarnych kobiet. Jednak nie należy zmuszać się do jedzenia. To zrozumiałe, że kiedy męczą mdłości to apetyt może zmaleć i nie należy się tym przejmować – nie zagłodzimy w ten sposób maluszka, który czerpie z naszego organizmu wszystko, czego mu potrzeba.

Trzeba natomiast pamiętać o tym, żeby dużo pić. To bardzo ważne zwłaszcza, kiedy dokuczają intensywne wymioty. Przy zbyt małej ilości przyjmowania płynów może dojść do odwodnienia i wówczas może się okazać, że potrzebna będzie szpitalna kroplówka.

Niektórym paniom pomagają tak zwane „przegryzki”, czyli coś drobnego do zjedzenia – owoc lub batonik. Warto zawsze mieć coś przy sobie do przekąszenia , no i oczywiście wodę niegazowaną (gazowana woda może spowodować zgagę). Warto przekąsić coś przed snem,  żeby nie obudziło nas nieprzyjemne ssanie w żołądku.

Wiele osób poleca również imbir, który łagodzi dolegliwości żołądkowe. Można go wkroić do sałatki lub dodać do herbaty. Przepisów z imbirem w roli głównej jest naprawdę sporo.

Kolejną kwestią jest unikanie intensywnych zapachów – w okresie ciąży zmysł powonienia staje się niezwykle wrażliwy. Niektóre kobiety nie są w stanie wejść do kuchni lub nawet otworzyć lodówki. Można poprosić najbliższe otoczenie o nieużywanie perfum lub innych intensywnych zapachów w naszej obecności. Na pewno zrozumieją i uszanują prośbę.

Poza tym warto omijać lokale gastronomiczne, perfumerie, miejsca zadymione dymem papierosowym etc. Częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy również pomoże.

I jeszcze jedna rada – dobrze jest nosić luźne ubrania, które nie będą uciskały przepony i żołądka. Teraz wybór ubrań ciążowy jest imponujący – można ubrać się od stóp do głów, pozostając modnym i na topie.

Podsumowując temat sposobów na poranne mdłości, trzeba podkreślić, że najważniejszy jest zdrowy tryb życia i wsparcie najbliższych w tym wyjątkowym czasie jakim jest oczekiwanie na dziecko. Należy wsłuchać się w siebie, zwolnić tempo,  a nasz organizm i intuicja na pewno podpowiedzą, co będzie dla nas najlepsze. Nie należy też wahać się pytać lekarza, jeśli cokolwiek nas niepokoi i budzi nasze obawy.

Komentarze do: Sposoby na poranne mdłości w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz