Szukaj

Rozmowy z wcześniakami mogą znacznie przyspieszyć ich rozwój

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, że wcześniaki mogą czerpać korzyści z rozmów z dorosłymi podczas, gdy są jeszcze na oddziale intensywnej terapii szpitala. Naukowcy odkryli, że wcześniaki, które mają zwiększaną liczbę kontaktów werbalnych z rodzicami w tym okresie, w przyszłości mogą zdobyć wyższe wyniki w testach rozwojowych.

- Jest to z pewnością niezwykła, łatwa do wdrożenia i opłacalna interwencja. Wystarczy informowanie matek, które przychodzą z wizytą do swoich dzieci leżących na oddziale intensywnej terapii. – mówi Dr Betty Vohr ze szkoły medycznej Brown University. Dziecko jeszcze w łonie matki jest wystawione na głos matki, ale dziecko urodzone bardzo przedwcześnie znajduje się na intensywnej terapii, gdzie wystawione jest także na hałas z monitorów i urządzeń.

Na potrzeby badania, naukowcy zatrudnili rodziców 36 dzieci, które były w stanie stabilnym, ale urodziły się przed 32. tygodniem ciąży i znajdowały się na oddziale intensywnej terapii. Niemowlęta w badaniu nosiły kamizelki wyposażone w urządzenia, które rejestrują i analizują rozmowy i szumy w pobliżu dziecka w ciągu 16 godzin. Nagrania zostały wykonane w 32. i 36. tygodniu ciąży.

- Według naszej wiedzy, jest to pierwsze badanie pokazujące, że szybsze wystawienie wcześniaków na wysoką liczbę słów, rozmów i szumów wokół nich jest dodatnio skorelowane z wynikami poznawczymi i językowymi po wypisie. – stwierdzają badacze.

- Naprawdę uważam, że rozmowa z dziećmi jest wspaniałą rzeczą, którą mogą zrobić rodzice. Niektórzy z nas zaczynają rozmawiać z dziećmi, gdy te są jeszcze w macicy. Jednak czasami nasze dzieci przychodzą na świat wtedy, gdy powinny być jeszcze w łonie matki. Mimo tego, należy z nimi jak najwięcej rozmawiać. Informowanie o tej zależności matek i ojców stanowić będzie dużą różnicę w późniejszym rozwoju dzieci." – podsumowuje dr Heidi Feldman.

Feldman powiedziała także, że ważne jest zachęcanie rodziców, aby byli ze swoimi dziećmi, kiedy tylko mogą. Niezmiernie ważne jest to, aby z nimi rozmawiali, delikatnie je dotykając w bezpiecznych miejscach, takich jak ucho lub przestrzeń między brwiami.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Rozmowy z wcześniakami mogą znacznie przyspieszyć ich rozwój

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz