Szukaj

Przeciwciała szkodzące ciąży

Podziel się
Komentarze0

Badania prowadzone przez naukowców Hospital for Special Surgery wykazały, że kobiety, które mają określony typ przeciwciał, kolidujący z funkcją naczyń krwionośnych, narażone są na ryzyko powikłań w ciąży.Naukowcy twierdzą, że wielu lekarzy może niepotrzebnie przepisywać leki niektórym kobietom w ciąży, które posiadają przeciwciała antyfosfolipidowe.

Leki przeciwzakrzepowe, takie jak zastrzyki heparyny mogą u nich powodować krwawienie i utratę masy kostnej. Opis badania pojawił się w lipcowym wydaniu magazynu Arthritis & Rheumatism.

"Dokument opisuje kobiety, które są narażone na ryzyko utraty ciąży i, co ważniejsze, te u których takie ryzyko nie występuje, a mimo to przepisywane są im mocne leki” - mówi Michael Lockshin, dyrektor Barbara Volcker Center for Women.

Przeciwciała antyfosfolipidowe kolidują z fosfolipidami, rodzajem tłuszczu występującym we wszystkich żywych komórkach i błonach komórkowych, w tym komórkach krwi i błonach naczyń krwionośnych. Pacjentki z tym rodzajem przeciwciał są narażone na ryzyko zakrzepów, udaru mózgu i powikłań ciąży, ale niektóre z nich mogą być całkowicie zdrowe.


"Fosfolipidy najbardziej zagrożone są w łożysku” -  mówi Jane Salmon. "Gdy przeciwciała są zdeponowane w tkankach ciężarnej, dochodzi do zapalenia, co z kolei prowadzi do uszkodzenia narządów” - wyjaśnia.

Kobiety, które kilkakrotnie utraciły ciążę, przebadano w celu wykrycia zespołu antyfosfolipidowego (APS) i w 15% przypadków wyniki testów były pozytywne. Nowe badanie jest pierwszą kliniczną próbą porównania ciąży kobiet zdrowych i tych, które mają zespół APS. 

„Dopracowanie biomarkerów, które identyfikują pacjentów wysokiego ryzyka, pozwoli nam szybko wyłapać pacjentki z zagrożeniem APS” - mówi dr Salmon, główny badacz projektu PROMISSE. Badanie PROMISSE obejmuje ponad 700 pacjentek z dziewięciu ośrodków w Ameryce Północnej.

Obecna analiza koncentruje się na 144 kobietach, u których rozpoznano APS, a jednocześnie ich ciąża zakończyła się poronieniem.

Zbadano związek między niekorzystnym zakończeniem ciąży a obecnością trzech różnych rodzajów APS: antykoagulant toczniowy [LAC], przeciwciała antykardiolipinowe [aCL] i przeciwciała przeciwko glikoproteinie ß2. Niekorzystnym wynikiem ciąży określono natomiast niewyjaśnioną śmierci płodu.

Naukowcy odkryli, że LAC był najsilniejszym predyktorem niekorzystnego zakończenia ciąży, 39% pacjentek z LAC uzyskało negatywny wynik. 

"Nasze badania dowodzą, że antykoagulant toczniowy jest najważniejszym czynnikiem ryzyka” - powiedziała dr Salmon.

Komentarze do: Przeciwciała szkodzące ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz