Szukaj

Problemy z pracą jelit dotyczą prawie 3 na 4 kobiety ciężarne

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Loyola University Medical Center ustalili, że prawie trzy czwarte kobiet ciężarnych ma zaparcia, biegunki i inne problemy jelitowe. Dyskomfort związany z tymi dolegliwościami nie ma jednak znaczącego wpływu na jakość życia tych kobiet. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 61 dorocznego spotkania American Congress of Obstetricians and Gynecologists w Nowym Orleanie.Na potrzeby badań 104 ciężarne kobiety wypełniły ankietę dotyczącą pierwszego trymestru ciąży. 66 spośród nich wypełniło ankietę będąc w trzecim trymestrze ciąży.

72% spośród ankietowanych odnośnie pierwszego trymestru i 61 spośród kobiet opisujących trzeci trymestr skarżyło się na przynajmniej jeden problem jelitowy, do których zalicza się między innymi zaparcia, biegunki, wzdęcia i zespół jelita drażliwego.

Uczestniczki badania uzupełniły też ankietę dotyczącą tego, jak bardzo problemy jelitowe wpływały na jakość ich życia. Wyniki tej ankiety zostały przedstawione w skali od 1 do 100, przy czym 100 oznaczało najmniejszy możliwy wpływ problemów jelitowych na jakość życia.

Zobacz również:Średni wynik wyniósł 94,9. Jedynymi problemami jelitowymi, które wpływały na jakość życia, okazały się zaparcia, które obniżyły ogólny wynik o 4,4 punkty, oraz wzdęcia, które pogorszyły wynik o 4 punkty.

Mały wpływ problemów jelitowych na komfort życia kobiet ciężarnych może wynikać z ich świadomości, że taki dyskomfort jest często związany z ciążą. Problemy jelitowe wynikają z fizjologicznych i hormonalnych zmian, które zachodzą w trakcie ciąży.

Dla przykładu zwiększona ilość progesteronu wpływa na mięśnie gładkie w jelitach - w rezultacie pokarm dłużej znajduje się w jelitach, co wywołuje zaparcia. Ponadto zaparcia mogą być spowodowane zażywaniem witamin, wapnia i żelaza, które przecież tak często kobiety ciężarne przyjmują.

Lekarze zalecają spożywanie dużej ilości płynów i błonnika. Zgodnie z wynikami badań kobiety w ciąży przyjmują dziennie tylko od 16 do 17 gramów błonnika, podczas gdy zalecaną ilością dla nich, podobnie jak dla innych dorosłych, jest 25 do 30 gramów dziennie.

Komentarze do: Problemy z pracą jelit dotyczą prawie 3 na 4 kobiety ciężarne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz