Szukaj

Problemy z pracą jelit dotyczą prawie 3 na 4 kobiety ciężarne

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Loyola University Medical Center ustalili, że prawie trzy czwarte kobiet ciężarnych ma zaparcia, biegunki i inne problemy jelitowe. Dyskomfort związany z tymi dolegliwościami nie ma jednak znaczącego wpływu na jakość życia tych kobiet. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 61 dorocznego spotkania American Congress of Obstetricians and Gynecologists w Nowym Orleanie.Na potrzeby badań 104 ciężarne kobiety wypełniły ankietę dotyczącą pierwszego trymestru ciąży. 66 spośród nich wypełniło ankietę będąc w trzecim trymestrze ciąży.

72% spośród ankietowanych odnośnie pierwszego trymestru i 61 spośród kobiet opisujących trzeci trymestr skarżyło się na przynajmniej jeden problem jelitowy, do których zalicza się między innymi zaparcia, biegunki, wzdęcia i zespół jelita drażliwego.

Uczestniczki badania uzupełniły też ankietę dotyczącą tego, jak bardzo problemy jelitowe wpływały na jakość ich życia. Wyniki tej ankiety zostały przedstawione w skali od 1 do 100, przy czym 100 oznaczało najmniejszy możliwy wpływ problemów jelitowych na jakość życia.


Średni wynik wyniósł 94,9. Jedynymi problemami jelitowymi, które wpływały na jakość życia, okazały się zaparcia, które obniżyły ogólny wynik o 4,4 punkty, oraz wzdęcia, które pogorszyły wynik o 4 punkty.

Mały wpływ problemów jelitowych na komfort życia kobiet ciężarnych może wynikać z ich świadomości, że taki dyskomfort jest często związany z ciążą. Problemy jelitowe wynikają z fizjologicznych i hormonalnych zmian, które zachodzą w trakcie ciąży.

Dla przykładu zwiększona ilość progesteronu wpływa na mięśnie gładkie w jelitach - w rezultacie pokarm dłużej znajduje się w jelitach, co wywołuje zaparcia. Ponadto zaparcia mogą być spowodowane zażywaniem witamin, wapnia i żelaza, które przecież tak często kobiety ciężarne przyjmują.

Lekarze zalecają spożywanie dużej ilości płynów i błonnika. Zgodnie z wynikami badań kobiety w ciąży przyjmują dziennie tylko od 16 do 17 gramów błonnika, podczas gdy zalecaną ilością dla nich, podobnie jak dla innych dorosłych, jest 25 do 30 gramów dziennie.

Komentarze do: Problemy z pracą jelit dotyczą prawie 3 na 4 kobiety ciężarne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz