Szukaj

Poprawa diagnostyki ciąży pozamacicznej

Podziel się
Komentarze0

Dla kobiet z bólem brzucha lub krwawieniem z pochwy w okresie wczesnej ciąży, sama historia kliniczna i zwykłe badania są niewystarczające, aby wskazać lub wyeliminować możliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej. Natomiast przezpochwowe USG wydaje się być jedną z najlepszych metod diagnostycznych dla oceny zagrożenia, według badania opublikowanego w JAMA.Szybka identyfikacja i dokładna diagnoza kobiet, które mogą być w ciąży pozamacicznej, jest niezwykle ważna dla zmniejszenia ryzyka zarówno dla samej ciężarnej, jak i dla płodu.

Ciąża pozamaciczna jest główną przyczyną śmierci w pierwszym trymestrze ciąży, odpowiadając za 6 procent zgonów kobiet, według informacji w artykule.

- Prawie połowa kobiet w ciąży pozamacicznej ma klasycznie opisane objawy: ból brzucha i krwawienie z pochwy. W rzeczywistości objawy te są bardziej charakterystyczne dla poronienia - mówi John R. Crochet z Center of Reproductive Medicine, Webster w Teksasie. - Stąd też mogą brać się błędy w diagnozie.


Naukowiec ten wraz ze współpracownikami przeprowadzili metaanalizę zrealizowanych do tej pory badań, która miała przyjrzeć się dokładności diagnozy ciąży pozamacicznej u kobiet z bólem brzucha lub krwotokiem pochwy we wczesnej ciąży. Przestudiowali dostępną literaturę medyczną i zidentyfikowali 14 badań, które objęły 12 100 pacjentek spełniających kryteria przyjęte w analizie.

Autorzy stwierdzili, że obecność przydatków (struktury w pobliżu macicy, takie jak jajniki i jajowody) w przypadku braku wewnątrzmacicznej ciąży, widoczna w badaniu dokonanym drogą USG przezpochwowego, zwiększa prawdopodobieństwo stwierdzenia ciąży pozamacicznej.

– Brak przydatków widoczny w przezpochwowym USG zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej - wyjaśnia John R. Crochet. - Kobiety z bólem brzucha lub krwawieniem z pochwy w czasie wczesnej ciąży mogą być w ciąży pozamacicznej. Ginekolodzy powinni brać to pod uwagę.

Analiza potwierdza, że wywiad i badanie kliniczne same w sobie nie są wystarczające, aby wskazać lub wyeliminować możliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej. Należy bezwzględnie przeprowadzić dodatkowe badanie USG przezpochwowego.
Komentarze do: Poprawa diagnostyki ciąży pozamacicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz