Szukaj

Odkryto nowe przyczyny komplikacji w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na komplikacje ciążowe, kiedy same zajdą w ciążę - tak donoszą informacje przeanalizowane przez zespół badawczy dr Anne Monique Nuyt, specjalistki Sainte-Justine Mother and Child Hospital Centre przy University of Montreal.To pierwsze studium, które w wyraźny sposób zaznaczyło wpływ przedwczesnych narodzin (przed 37. tygodniem) na późniejsze komplikacje ciąży.

„Wiedzieliśmy już, że niska waga urodzeniowa ma związek ze zwiększonym ryzykiem późniejszych problemów, ale nasze badania rzuciły nowe światło na przedterminowe porody” - tłumaczy Nuyt.

Badania jej zespołu zostały opublikowane w internecie przez Canadian Medical Association Journal.

Naukowcy zajęli się informacjami na temat kobiet urodzonych między 1976 a 1995 rokiem, które wydały na świat przynajmniej jedno dziecko między 1987 a 2008 r.

Jak tłumaczy Nuyt: „Przebadaliśmy grupę 7405 kobiet urodzonych przedwcześnie i dwukrotnie liczniejszą grupę urodzonych terminowo. Wyniki pokazały, że więcej niż jedna na dziesięć ciąż wiązała się z komplikacjami w przypadkach kobiet nieurodzonych w odpowiednim czasie. Wskaźnik rósł do jednej na pięć dla kobiet, które przyszły na świat przed 32. tygodniem ciąży” - tłumaczy specjalistka.


Badacze mieli możliwość przeprowadzenia analiz w oparciu o precyzyjne dane, zawierające informacje o wszystkich szczegółach interesujących ich porodów, włącznie z wagą, szpitalną oceną, a także detalami ewentualnych interwencji medycznych. Dysponowali oni także danymi na temat kondycji zdrowotnej kobiet i czynnikami społecznymi, które mogły mieć wpływ na przebieg ciąży.

Naukowcy już od pewnego czasu wiedzieli, że kobiety z niską wagą urodzeniową borykają się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji w czasie ciąży, w tym z: nadciśnieniem, cukrzycą ciążową czy stanem przedrzucawkowym. Nie było jednak dotąd jasne, czy bycie „wcześniakiem” samo w sobie stanowi czynnik podnoszący to ryzyko. Okazuje się, że tak - a jest ono tym większe, im wcześniej nastąpił poród.

Odkąd wskaźnik przeżycia dzieci urodzonych przedterminowo wzrósł znacznie w ciągu ostatnich 30 lat, coraz ważniejsze staje się zadanie zrozumienia i oceny zagrożeń zdrowia dla tego rosnącego odsetka populacji.

„Siedem procent młodych dorosłych w Quebec urodziło się zbyt wcześnie”- mówi Nuyt.

Komentarze do: Odkryto nowe przyczyny komplikacji w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz