Szukaj

Nieprawidłowości chromosomowe a poronienie

Podziel się
Komentarze0

Najczęstszą przyczyną poronień, gdyż aż połowa przypadków spowodowana jest nieprawidłowością chromosomową dziecka.  Sytuacja ta ma dużo częściej miejsce, jeżeli wiek matki jest starszy tzn. powyżej 35 roku życia. Należy sobie uświadomić, że tak jak starzeją się plemniki partnera wraz z wiekiem, tak samo Twoja komórka jajowa nie jest coraz młodsza.To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wad genetycznych.

Na pewno wiadomość ta nie brzmi bardzo zachęcająco ale nie zmienisz wieku swoich komórek, ani swojego. Na pewno zadajesz sobie teraz pytanie czy poronienia będą następować, aż do momentu kiedy zdrowa komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Odpowiedz brzmi: Tak. Nie musisz się jednak za bardzo zamartwiać tym, że czekają Cie kolejne traumy związane z poronieniem. Bowiem prawdopodobieństwo, że uda się zapłodnić zdrową komórkę w następnym zbliżeniu, jest naprawdę bardzo duże. Tak bowiem dzieje się w większości przypadków, jakie są podobne do Twojego.

Co zrobić w wypadku, gdy problemy o podłożu genetycznym uniemożliwiają poczęcie zdrowego dziecka. W przypadku starszych par, poronienia spowodowane wadami chromosomowymi powtarzają się wielokrotnie i niestety nie jest możliwe wykrycie tych wad u poczętego dziecka w sposób naturalny.


Istnieje metoda, która pozwala zniwelować ryzyko poronienia do minimum, jest to metoda in vitro. Lekarz wykonuje badania przesiewowe zarodków poczętych właśnie tą metodą w probówce lub na płytce Petriego. Lekarz przebada zarodek pod kątem tych nieprawidłowości i następnie może wybrać najzdrowszy do implantacji w ścianie macicy, gdzie ma przejść przez wszystkie fazy ciąży aż do szczęśliwego rozwiązania. Proces ten zwany preimplantacyjną diagnostyką genetyczną tzw. PGD, najprościej rzecz ujmując jest to biopsja zarodka, połączona z zapłodnieniem In Vitro.

Zanim jednak zdecydujesz się na tę metodę, przedyskutuj ją dogłębnie ze swoim mężem. Ponadto powinnaś odbyć poważną rozmowę z lekarzem tak aby poznać wszystkie wady i zalety zdecydowania się na ten zabieg. Ponadto musicie przygotować się na to co stanie się z pozostałymi zarodkami, które mają wady chromosomowe. Poza tym musicie przygotować się na wysokie koszty tego zabiegu i mieć świadomość, że może On się nie udać za pierwszym razem i należy go będzie powtórzyć.

Musisz mieć świadomość, że na poronienie mogą wpływać inne czynniki dlatego poddaj się badaniom przesiewowym pod kontem innych potencjalnych czynników ryzyka.

Musisz mieć też świadomość, że prawdopodobieństwo poronienia wzrasta wraz z wiekiem, gdyż starzeją się Twoje komórki jajowe. Ponadto skoro mniej jest pęcherzyków, organizm wytwarza mniej hormonów jajników, a to powoduje że trudniej jest utrzymać ciąże. Oczywiście nie możesz nic poradzić na swój wiek ale możesz unikać innych czynników ryzyka, które mają zły wpływ na Twoją ciąże.

Komentarze do: Nieprawidłowości chromosomowe a poronienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz