Szukaj

Niedowład Bella w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Obudziłaś się rano z silnym bólem za uchem i brakiem czucia w języku. A gdy spojrzałaś w lustro zobaczyłaś, że jedna strona Twojej twarzy jest obwisła. Najwidoczniej znalazłaś się w grupie osób, które nabawiły się tzw. Niedowładu Bella.
Co to jest Niedowład Bella?

Jest to porażenie obwodowe nerwu siódmego unerwiającego mięśnie jednej połowy twarzy. Co ważne nie podaje się jednej uchwytnej przyczyny. Lekarze podejrzewają, że są za to odpowiedzialne pewne wirusy lub bakterie. Zawsze pojawia się nagle, a kobiety będące w ciąży są trzykrotnie bardziej narażone na niedowład niż inne osoby. Zazwyczaj zdarza się to w trzecim trymestrze ciąży lub w okresie poporodowym.

Objawy:


  • Opadnięty kącik ust
  • Zapadnięcie okolicy policzkowej
  • Wygładzenie fałdu nosowo-policzkowego
  • Ból okolicy żuchwy oraz ucha
  • Nadwrażliwość na dźwięk
  • Upośledzenie wydzielania śliny
  • Suchość w ustach

Nie ma reguły co do tego, która ze stron zostanie zaatakowana niedowładem. Zazwyczaj częstotliwość zajęcia stron twarzy, jest taka sama. Poprawa pojawia się w ciągu kilku tygodni, a całkowite ustąpienie objawów po czasie 3 do 6 miesięcy.

Nie musisz martwić się, że niedowład Bella przeniesie się na inne obszary Twojego ciała, a także nie ulegnie pogłębieniu.

Dobra wiadomość to ta, że nie musisz przyjmować lekarstw. Niedowład ustąpi samoczynnie po czasie o jakim już wspominaliśmy tzn. kilku tygodni. Porażenie nie stanowi zagrożenia dla ciąży i dziecka, dlatego nie martw się tym nad wyraz. Ale oczywiście powinnaś powiadomić o tym swojego lekarza, pomimo iż leczenie najpewniej nie będzie konieczne.

Komentarze do: Niedowład Bella w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz