Szukaj

Nerwica w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Nerwica podczas ciąży jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia kobiety jak i oczekiwanego dziecka. Zaburzenia lękowe mogą nieść negatywne skutki dla rozwoju płodu.  W jaki sposób nerwica może wpływać na przebieg ciąży?

Nerwica w ciąży

Przyszła matka zastanawia się nad tym czy dziecko przyjdzie na świat zdrowe, jak będzie przebiegał poród  i czy ma wystarczająco silny instynkt macierzyński, aby poradzić sobie z trudami towarzyszącymi podczas wychowaniem dziecka. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy jest to pierwsze oczekiwane dziecko przyszłej matki. Nowa sytuacja, która zmieni jej przyszłość niewątpliwie wywołuje stres. Jest to naturalna reakcja u ciężarnej kobiety.

Wpływ nerwicy na ciążę

Stresy ciążowe mogą mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju płodu w przypadku, gdy występuje w sposób intensywny i długotrwały. Stała nerwica w ciąży wywołuje szereg objawów somatycznych ze strony układu wegetatywnego, kontrolującego proces przemiany materii i sprawujący prawidłowe działanie narządów wewnętrznych.

Do takich objawów zaliczymy wzrost produkcji hormonów stresu takich jak katecholamina, kortyzol, epinefryna i norepinefryna. Przyczynia się to do pobudzenia układu nerwowego, podwyższenia poziomu glukozy we krwi, przyspieszenia pracy serca, podwyższenie ciśnienia oraz innych skutków powodujących wystąpienie stresu.

Pojawienie się wspomnianych objawów może mieć przełożenie na zaistnienie kolejnych dolegliwości takich jak rozrastanie się łożyska i macicy, zgaga, nudności, wymioty lub zawroty głowy.  Wyjątkowo groźne mogą okazać się objawy występujące w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ w tym okresie uformują się narządy wewnętrzne dziecka. Nasilające się stany lękowe przyszłej matki niekorzystnie oddziaływają na jej układ immunologiczny, przez co osłabiona zostaje odporność organizmu, narażając go na wystąpienie różnorakich chorób i infekcji, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka.

Nerwica przyczynia się do wzrostu niebezpieczeństwa poronienia, przedwczesnego porodu, niedotlenienia płodu i innych powikłań mogących wystąpić podczas rodzenia. Spowodowane jest to hormonami stresu wyzwalających przez matkę. Ponadto przyszłe matki próbują na własną rękę walczyć z problemami napięcia stresowego. Często przeradza się w podejmowanie błędnych decyzji, które mogą jeszcze bardziej działać na szkodę dziecka.

Kobiety ciężarne zaczynają wtedy palić papierosy, próbować zabić stres w alkoholu, prowadzić nieodpowiednią dietę, zażywać narkotyki lub inne używki psychotropowe. Jest to nieodpowiedzialny akt desperacji w walce z napięciem, który nigdy nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

Leczenie nerwicy w ciąży

Kiedy interakcyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wykorzystywany jest czasem sposób leczenia farmakologicznego. Jest to metoda stosowana tylko i wyłącznie przed zajściem w ciążę. Pomaga to na ukojenie nerwów podczas planowania ciąży, ograniczając napięcia stresowe. W trakcie przyjmowania takich leków, na bieżąco należy wykonywać testy ciążowe, a w przypadku wyniku pozytywnego, jak najszybciej je odstawić. Czasami stadium nerwicy ciążowej nie pozwala na szybkie zrezygnowanie ze środków farmakologicznych. W tym przypadku należy odstawić je na przynajmniej pierwszy trysemestr w możliwie jak najmniejszych dawkach.

Efektywniejsze rezultaty otrzyma się przy równoczesnym podjęciu leczenia psychoterapeutycznego. Optymalny okres planowania ciąży najlepiej uzgodnić ze specjalistą, który zna obecny przebieg choroby oraz aktualny stan zdrowia psychicznego pacjentki.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Nerwica w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz