Szukaj

Najnowsze odkrycia uwydatniają wagę witaminy D podczas ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują najnowsze badania londyńskiego Kingston University, kobieta podczas ciąży przekazuje do organizmu płodu trzykrotnie mniej witaminy D, niż dotychczas uważano. Obecnie uważa się, że 19% zapotrzebowania na witaminę D u noworodka jest pokrywane z zasobów tej molekuły w organizmie kobiety, jednak eksperci z Kingston's School of Life Sciences odkryli, że liczba ta jest co najmniej trzykrotnie zaniżona i powinna osiągnąć wartość 56%.Wynik taki uzyskano za pomocą nowej, odkrytej w laboratoriach Kingston techniki pomiaru, która jako pierwsza pozwala na uzyskanie detalicznych informacji na temat ośmiu różnych form witaminy D w organizmie.

Badania opublikowane w Nutrition Journal bazują na 120 próbkach zebranych od 60 greckich kobiet i ich potomstwa. Przeprowadzono je wspólnie z Kliniką Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Aristotle w Tessalonikach.

Mimo że ten śródziemnomorski naród może zażyć więcej słońca niż Anglicy, wiele kobiet z badania miało niski poziom witaminy D we krwi, co wskazuje na wagę jedzenia jako równoważnego źródła tego składnika.

Profesor Declan Naughton, który przewodził ekspertom z Uniwersytetu Kingston w tych badaniach, stwierdził, że wyniki są jeszcze ważniejsze, dlatego, że ukazują znaczenie zarówno światła słonecznego, jak i jedzenia (np. tłuste ryby) w dostarczaniu witaminy D do organizmu.


- Wpływ, jaki kobiety z niedoborem witaminy D mają na swoje potomstwo, jest poważniejszym problemem, niż przypuszczaliśmy - mówi prof. Naughton. - Zapewnianie odpowiednich ilości witaminy D podczas ciąży pełni kluczową rolę zarówno dla zdrowia ciężarnej, jak i płodu.


Niedobór witaminy D podczas ciąży jest powiązany przede wszystkim z cukrzycą. U noworodków i niemowląt niedobór tej molekuły może wywołać krzywicę.

Witamina D gra ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wapnia i fosforu w organizmie, które wpływają na prawidłowe ukształtowanie kości i zębów. Jej dwie podstawowe formy to witamina D3, której dostarcza światło słoneczne, i witamina D2, którą dostarczamy sobie w postaci pokarmów, takich jak: żółtko jaja, grzyby, łosoś hodowlany, makrela, sardynki, chleb razowy i płatki śniadaniowe.

Procesy odbywające się w naszym organizmie przekształcają witaminę D najpierw w płynną formę, którą bada się podczas rutynowych testów krwi, a następnie w formę aktywną, która wspomaga wchłanianie wapnia, wzrost komórek i odporność.

Profesor Nayghton i jego zespół odkryli, że typ witaminy D, zwykle mierzony podczas badań krwi, nie jest tak wiarygodnym wskaźnikiem jej aktywności. W dalszych badaniach odkryto, że dwie formy epimerów, które początkowo uważano za nieistotne, wpływały na poziom tej witaminy u płodu.

- To ukazało potrzebę bardziej dokładnych pomiarów oceniających ilość witaminy D, jak również potrzebę spojrzenia na nią pod jej różnymi postaciami - twierdzi prof. Naughton. - Jednakże, aby stwierdzić co najbardziej wpływa na to, że kobietom w ciąży trudniej jest wchłonąć składniki odżywcze, będą potrzebne kolejne badanie.

Profesor Naughton obecnie prowadzi badania także nad wpływem witaminy D na chorych na chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane i cukrzycę.

Komentarze do: Najnowsze odkrycia uwydatniają wagę witaminy D podczas ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz