Szukaj

Martwy poród i przedwczesny poród powiązane z wysokim ryzykiem powstawania skrzepów krwi

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, opublikowane w Blood informują, iż komplikacje ciążowe, takie jak przedwczesny poród albo martwy poród, mogą w sposób wręcz dramatyczny podnieść u kobiet ryzyko pojawienia się potencjalnie zabójczych skrzepów krwi zaraz po ciąży. Zakrzepica żylna (ang. venous thromboembolism, VTE) to zaburzenie, które obejmuje zarówno zakrzepicę żył głębokich (DVT), jak i zatorowość płucną (PE).DVT oznacza powstawanie skrzepów krwi w żyłach nóg. Może przekształcić się w PE, czyli w chorobę zagrażającą życiu, kiedy skrzep odrywa się i tętnicą dociera do płuc, blokując przepływ krwi.

VTE jest rzadką, ale poważną komplikacją ciążową i pozostaje jedną z wiodących przyczyn zgonów związanych z ciążą w wielu częściach świata.

Prewencja VTE przewiduje codzienne zażywanie heparyny (lek rozcieńczający krew). Jednak heparyna nie zawsze jest bezpieczna, dlatego lekarze zalecają podawanie leku jedynie kobietom z grupy wysokiego ryzyka.

Dr Matthew Grainge z University of Nothingam w UK, mówi: - Zapobieganie VTE w ciąży to wyzwanie dla lekarzy, ponieważ w dalszym ciągu nie ma zgody co do tego, które czynniki życia, kliniczne, społeczne i demograficzne kwalifikują daną kobietę ciężarną w grupie wysokiego ryzyka. Brak też danych na temat względnego wpływu tych wszystkich czynników na ryzyko VTE.


Co więcej, wiele przeprowadzonych do tej pory badań nieprawidłowo oceniło, że każdy z tych czynników ryzyka ma taki sam wpływ na VTE zarówno u ciężarnych, jak i u kobiet tuż po porodzie.

Aby więc zrozumieć względne ryzyko VTE u kobiet w okresie między poczęciem a porodem oraz w okresie do 12 tygodni po porodzie, dr Grainge przeprowadził analizę danych ponad 375 000 ciężarnych kobiet w wieku od 15 do 44 lat, zebranych w latach 1995 – 2009.

Na 375 000 ciąż, ogólna proporcja VTE była niska, ale wyższa w okresie po porodzie – 338 na 100 000 osób w ciągu roku. W trakcie ciąży, proporcja ta wynosiła 84 na 100 000 osób w ciągu roku.

Największe ryzyko VTE w trakcie ciąży dotyczyło kobiet, które chorowały na zapalenie jelita grubego oraz cukrzycę.

Po porodzie, naukowcy odkryli znaczącą korelację między ryzykiem VTE a martwym porodem (6 razy większe niż u kobiet, które nie urodziły martwego płodu).

Kolejny fakt – otyłe kobiety z BMI większym niż 30 również były 3 razy bardziej bardziej zagrożone VTE.

Pozostałe czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko VTE, to: przedwczesny poród, krwotok porodowy, wcześniejsze porody, cesarskie cięcie.

Natomiast niewielki wpływ na pojawienie się VTE miały takie czynniki jak: wiek ciężarnej (powyżej 35 lat), nikotynizm, bieżące infekcje układowe.

Komentarze do: Martwy poród i przedwczesny poród powiązane z wysokim ryzykiem powstawania skrzepów krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz