Szukaj

Kwasy DHA w diecie kobiet w ciąży i matek karmiących

Podziel się
Komentarze4

Wiemy o ogromnym znaczeniu prawidłowej suplementacji witamin i minerałów dla zdrowia człowieka. Wiemy o konieczności suplementacji kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Ale, ciągle zbyt mało mówi się o ogromnym znaczeniu suplementacji kwasu DHA. Czas pokazać jak ogromne znaczenia dla zdrowia człowieka ma właściwa podaż tego kwasu.Dlaczego dodatkowa suplementacja kwasu DHA jest niezbędna?


1. DHA jest niezbędnym składnikiem budulcowym centralnego układu nerwowego.

Rys. 1. Zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w poszczególnych tkankach


2. W ostatnim trymestrze ciąży i pierwszych trzech latach życia następuje najbardziej intensywny wzrost mózgu i rozwój centralnego układu nerwowego płodui dziecka. W tym okresie podaż DHA musi być odpowiednio wysoka, aby prawidłowo wykształcił się centralny układ nerwowy. (Rys. 2.)


3. Badania naukowe pokazują, że naturalna synteza kwasu DHA z prekursorów w pewnych okresach rozwojowych jest niewystarczająca. Suplementacja tego składnika jest konieczna zwłaszcza w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju, ciąży i karmienia piersią oraz wchodzenia w wiek dojrzały.

4. Zmiana nawyków żywieniowych w ostatnich dekadach spowodowała niską podaż kwasów omega-3 oraz zmianę prawidłowego stosunku kwasów omega-3 do omega-6 w diecie. Dodatkowa suplementacja kwasu DHA jest konieczna, aby uzupełnić niedobory tego składnika oraz przywrócić właściwe proporcje kwasów omega-3 i 6 w diecie.
Rys. 2. Wzrost mózgu i rozwój centralnego układu nerwowegoDla kobiet w okresie ciąży

DHA jest budulcem tkanki mózgowej i siatkówki oka dlatego też odpowiednio wysokie spożycie DHA przez kobiety w ciąży ma wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka, mowy oraz narządu wzroku.


Ponadto podaż kwasów DHA jest niezwykle cenna dla zdrowia matki. Może zmniejszać częstość występowania stanu przedrzucawkowego, czyli powikłań okołoporodowych, które dotykają nawet 8% ciężarnych.

Podaż DHA ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji u kobiet ciężarnych. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować 500 a nawet 1000 mg DHA na dobę.

W okresie karmienia piersią

Centralny układ nerwowy bardzo intensywnie rozwija się do 3-go roku życia (rys.2). Dlatego też, dziecko karmione piersią powinno przyjmować DHA wrazz mlekiem matki. Aby to spełnić matka musi również spożywać odpowiednie ilości DHA.

Niemowlęta

Jak wspomniano wyżej, podaż DHA jest ważna od pierwszych dni życia. Ma to wpływ na ostrość widzenia a następnie na rozwój zdolności poznawczych oraz rozwój psychomotoryczny w pierwszych latach życia.

Dzieci

U dzieci prawidłowa podaż kwasu DHA ma również wpływ na ośrodkowy układ nerwowy oraz na obniżenie ryzyka zespołu metabolicznego i innych zaburzeń takich jak procesy miażdżycowe naczyń krwionośnych.

Zapotrzebowanie na kwas DHA wzrasta wraz z wiekiem, proporcjonalnie do masy ciała i towarzyszy zwiększonemu zapotrzebowaniu na pozostałe składniki odżywcze. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w postaci suplementu są wskazane w przypadku diety ubogiej w DHA, czyli w przypadku wyłączenia z niej ryb morskich, co jest powszechną praktyką w Polsce.

Ryzyka związane ze spożywaniem ryb

Głównym źródłem kwasu DHA są algi i tłuste ryby morskie. Jednakże w Polsce ich spożycie jest szczególnie niskie. Ponadto w przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci pojawia się problem zanieczyszczenia ryb morskich metalami ciężkimi (rtęć, ołów) oraz dioksynami. Dlatego też dobrą i bezpieczną alternatywą w tej sytuacji jest zastosowanie suplementów kwasu DHA wolnych od metali szkodliwych i o potwierdzonym pochodzeniu i czystości.

materiał powstał w konsultacji z
doc. dr hab. n.med. Piotrem Sochą

Komentarze do: Kwasy DHA w diecie kobiet w ciąży i matek karmiących (4)

karina90
karina90 29-06-2018 23:10

ciaza

1

Ja jeszcze przed zajściem w ciąże zdecydowałam się suplementować między innymi kwasy dha, ale tez magnezem, jodem czy kwasem foliowym, na szczęście znalazłam jeden suplement, który ma to wszystko i teraz biore mame dha p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
dante11
dante11 05-12-2010 20:04

dha

1

też brałam feminatal z dha w ciąży lekarz zalecił mi ten preparat, z tego co widzę i czytam jest bardzo popularny.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
krychaa
krychaa 31-10-2010 18:04

Feminatal z DHA

1

Ja w ciąży brałam suplement Feminatal Metafolin z DHA i całą ciążę nie miałam problemu z wynikami badań - wszystko było w normie, a poza tym miałam pewność, że dostarczam maluchowi wszystkiego, co niezbędne.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
dagadana
dagadana 08-02-2010 17:11

Dobry suplement

1

Dobrym suplementem na czas ciąży na pewno jest syrop Prenalen, czyli jedna z niewielu opcji, jakimi może leczyć się kobieta w czasie ciąży;) A może dlatego, że w skład tego syropu wchodzi głównie ekstrakt z czosnku, mali... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze