Szukaj

Kobiety, których pierwsza ciąża była pozamaciczna, mają mniej dzieci i wysokie prawdopodobieństwo kolejnej ciąży pozamacicznej

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, których pierwsza ciąża była pozamaciczna zazwyczaj mają mniej dzieci niż kobiety, których ciąże skończyły się poronieniem bądź aborcją - wynika z badań przeprowadzonych na 3000 duńskich kobietach. Ponadto, kobiety te mają pięciokrotnie większe prawdopodobieństwo kolejnej ciąży pozamacicznej.Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia, kiedy zapłodnione jajo umiejscawia się w innym miejscu niż wyściółka macicy, często w jednym z jajowodów.

Zarodek podczas ciąży pozamacicznej, która to stanowi około 1% wszystkich ciąż, nie ma żadnych szans na przeżycie. Ginie on wraz z śmiercią komórki jajowej, bądź wraz z podaniem leku o nazwie methotrexate. Niekiedy potrzebna jest też interwencja chirurgiczna.

Naukowcy zebrali dane z 4 duńskich rejestrów obejmujących okres od 1977 do 2009 roku. Odnaleźli 2917 kobiet, których pierwsza ciąża w latach 1977-1982 była pozamaciczna. Kobiety te porównano z tymi, które urodziły dziecko, poroniły, dokonały aborcji bądź też nie zaszły w ciążę.

Dr Line Lund Karhus z Gynaecological Clinic w Rigshospitalet w Kopenhadze zauważa, iż kobiety z pierwszą ciążą pozamaciczną miały najniższy wskaźnik kolejnych ciąż w kolejnych 20-30 latach, zaś ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej było u nich 4,7-10 razy większe.


Choć w porównaniu do kobiet, których pierwsza ciąża skończyła się poronieniem, szanse donoszenia ciąży były o 45% niższe, to nie ma większej różnicy pomiędzy kobietami z pierwszą ciążą pozamaciczną, a tymi, które urodziły dziecko.

Zdaniem Dr Karhus wynika to z tego, że kobiety te muszą się bardziej starać, aby mieć tyle dzieci, ile chcą. Jednakże ich starania są zrównoważone mniejszą płodnością, przez co mają statystycznie o jedno dziecko mniej.

Porównując do kobiet, które miały aborcję bądź też nie były w ciąży w badanym okresie, liczba porodów u kobiet z pierwszą ciążą pozamaciczną była mniejsza o odpowiednio 11% i 31%.

"Spodziewaliśmy się, że z czasem, aby zrekompensować obniżoną płodność, będą mieć więcej prób zajścia w ciążę. Jednakże wyniki wykazały, iż dodatkowe próby nie skutkują taką samą liczbą dzieci u tych kobiet"- zauważa Dr Karhus.

Badanie wykazało także mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia u tych kobiet poronienia oraz aborcji - kolejno o 54% i 28%, w porównaniu do kobiet, u których pierwsza ciąża skończyła się poronieniem.

Naukowcy twierdzą, iż lepsze wykorzystanie zdobyczy techniki z ostatnich lat może się przyczynić do zwiększenia udanych ciąż u kobiet, których pierwsza ciąża była pozamaciczna.

Wyniki badania pojawiły się online 18 października w czasopiśmie Human Reproduction.

Komentarze do: Kobiety, których pierwsza ciąża była pozamaciczna, mają mniej dzieci i wysokie prawdopodobieństwo kolejnej ciąży pozamacicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz