Szukaj

Kiedy poranne mdłości trwają cały dzień

Podziel się
Komentarze0

Ostre nudności w czasie ciąży mogą być śmiertelne. Bardzo mało jednak wiadomo na ich temat. Zakłada się, że zarówno hormonalne, jak i genetyczne oraz społeczno-ekonomiczne czynniki mogą odgrywać rolę w tej ciążowej przypadłości. Prawie wszystkie kobiety doświadczają nudności albo wymiotów w czasie ciąży. Mniej więcej jedna kobieta na sto cierpi z powodu bardzo silnych mdłości (niepowściągliwe wymioty ciężarnych) i może wymagać hospitalizacji w celu uzupełnienia płynów, witamin i elektrolitów.„W najgorszym wypadku kobiety mogą umrzeć, jeśli są nieleczone. Wiele kobiet zauważa, że ta przypadłość ma negatywny wpływ na ich pracę i życie rodzinne” – powiedziała Ase Vikanes, badaczka z Norwegian Institute of Public Health.

O przypadłości, jaką są niepowściągliwe wymioty, zrobiło się głośno tej zimy, kiedy Kate, Księżna Cambridge, właśnie z jej powodu trafiła do szpitala. Badań na temat ciążowych nudności jest jednak niewiele. Praca doktorska Ase Vikanes z 2010 roku była pierwszą na ten temat w Norwegii od 70 lat.
 
„To jest naprawdę częsta przypadłość wśród kobiet, mimo to jednak bardzo ciężko jest znaleźć zrozumienie, że potrzebne są badania. Nie tak dawno temu ludzie szczerze wierzyli, że przyczyną może być podświadome odrzucenie przez kobietę płodu lub jego ojca. Poradą często było to, żeby kobieta wzięła się w garść” – wyjaśniła Ase Vikanes.


Prawdziwa przyczyna ciążowych mdłości jest nieznana.

Wydaje się jednak, że jest to problem złożony, na który nie mają wpływu czynniki psychologiczne. Kilkanaście badań jako przyczynę mdłości wskazało podwyższony poziom estrogenów i gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciąży, hCG).

Najprawdopodobniej na ciążowe nudności wpływa kombinacja czynników hormonalnych, genetycznych i społeczno-ekonomicznych.

W swojej pracy doktorskiej Ase Vikanes wykazała, że istnieje duża różnica w częstotliwości występowania niepowściągliwych wymiotów między różnymi grupami etnicznymi.

Ryzyko wystąpienia tej przypadłości jest również większe u kobiet, których matki na nią cierpiały, oraz u kobiet, które nie palą i których BMI jest powyżej lub poniżej normy. Istotną rolę odgrywa też wiek kobiety i płeć płodu. Młode kobiety będące w ciąży z płodami żeńskimi są najbardziej narażone na ostre nudności.

Norwescy naukowcy pracują teraz nad zidentyfikowaniem nowych przyczyn ciążowych mdłości oraz nad określeniem zagrożenia, jakie stanowią one dla zdrowia kobiety ciężarnej i płodu.

Ponadto, Ase Vikanes chce zbadać wpływ diety, aktywności fizycznej oraz „genów kandydatów” na predyspozycje ciężarnych do odczuwania mdłości. Wszystko po to, aby móc lepiej pomagać kobietom cierpiącym z powodu ostrych ciążowych nudności.

Komentarze do: Kiedy poranne mdłości trwają cały dzień

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz