Szukaj

Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża jest czasem kiedy kobiece ciało nabiera całkiem nowych kształtów. Nie tylko powiększa się brzuch przez to, że płód w macicy rośnie ale coraz wyraźniej zmieniają się twoje piersi, co również staje się zauważalne.Piersi niektórych kobiet w czasie ciąży szybko rosną co jest uciążliwe, gdyż muszą inwestować w nową bieliznę. Z drugiej strony, ten fakt może okazać się przyjemny szczególnie dla kobiet o niezbyt dużym biuście. U innych przyszłych mam okres ten jest wolniejszy ale stały.Pierwszą oznaką kobiety, że jest w ciąży jest wrażliwość biustu. Wiąże się to z tym, iż są stymulowane gruczoły mleczne oraz rozwijają się przewody mleczne przygotowujące się do laktacji. Jest to bardzo trudny okres dla piersi, gdyż przechodzą one w tym czasie swoistą „drogę przetrwania”. Dlatego warto o nie zadbać od początku ciąży.

Jak wygląda zmiana piersi?

Od pierwszych dni po zapłodnieniu twoje piersi zaczną nabierać kształtów. Może to powodować swędzenie skóry, która zacznie się rozciągać. Ważne jest wtedy aby zadbać o dobre nawilżenie skóry na piersiach, gdyż może stać się sucha.

Niewielkie zgrubienia na otoczka brodawek tzw. gruczoły Montgomery' ego zaczną być bardziej widoczne. Gruczoły te są bardzo ważne, gdyż wytwarzają substancje nawilżające i ujędrniające sutki. Otoczki wokół sutków staną się ciemniejsze co ułatwi dziecku znalezienie ich w czasie karmienia. Mogą też pojawić się drobne rysy na skórze wokół otoczek.


Żyły wokół nich będą bardziej widoczne, gdyż przez działanie hormonów, szczególnie estrogenu naczynia krwionośne się rozszerzają. Wszystkie te działania przygotowują piersi do pierwszego karmienia dziecka po urodzeniu.

Piersi na początku zaczną produkować siarę, czyli żółtawą wydzielinę, która jest pierwsza postacią mleka. Może się ona wydawać zaraz po poradzie niezbyt odżywcza, ale tak nie jest. Zawiera ona najpotrzebniejsze składniki pokarmowe oraz jest ona tarczą ochronną dla noworodka. Czasami bywa tak, że siara może się sączyć jeszcze przed porodem (od ok.20 tygodnia). Jest to normalne dlatego nie trzeba się tym przejmować.

Jak dbać o piersi w czasie ciąży?

Powiększające się pierwsi mogą sprawić trochę problemu. Dlatego warto o nie dbać. Przyszła mama powinna nosić odpocznienie staniki podtrzymujące piersi aby nie stały się one obwisłe. Jeżeli piersi sprawiają ci problem zakładaj stanik, również na noc. Odpowiednie nawilżanie sprawi, że zmniejszy się  ryzyko powstania rozstępów, choć to bardziej genetyczna przypadłość.

W czasie ciąży wrażliwość piersi może przeszkadzać w pieszczotach, dlatego partner powinien się uzbroić w cierpliwość, gdyż jest to także trudny okres dla kobiety.

Wszelkie guzki oraz zgrubienia, które kobieta wyczuwa po dotknięciu pod skorą piersi powinny wzbudzić u kobiety niepokój. Zaczerwienienie sutków oraz występująca gorączka może być przyczyna zapalenia sutków. Wszystkie pojawiające się dolegliwości odbiegające od normy muszą być konsultowane z lekarzem, gdyż wpływa to na zdrowie przyszłej mamy.

Komentarze do: Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz