Szukaj

In vitro: skuteczność techniki zamrażania oocytów

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z New York Medical College i University of California Davis po raz pierwszy określili czynniki związane z wiekiem i z prawdopodobieństwem żywych narodzin po zapłodnieniu in vitro z zamrożonych komórek jajowych. Zespołem naukowym kierował dr Kutluk Oktay, który specjalizuje się w technikach zachowywania płodności kobiet chorych na raka.Badacze przeprowadzili metaanalizę cykli kriokonserwacji oocytów, posługując się indywidualnymi danymi na temat pacjentów. Celem tej metaanalizy było określenie prawodpodobieństwa żywego urodzenia z cyklów IVF.

Badanie ukazało się w Fertility and Sterility.

Zamrażanie komórek jajowych to wzglęnie świeża metoda, pozwalająca kobietom zachować płodność ze względów medycznych. Do tej pory jednak zainteresowane kobiety, poddające się kriokonserwacji oocytów, nie były w stanie przewidzieć swoich szans na żywe urodzenie po reimplantacji komórek jajowych.


Dr Oktay zebrał dane z 10 wcześniej opublikowanych badań, które dotyczyły 1 805 kobiet w USA i w Europie oraz 2 265 cykli kriokonserwacji.

W ten sposób był w stanie obliczyć normy, które powinny być stosowane do określania proporcji sukcesów kriokonserwacji w oparciu o wiek pacjentki, liczbę zamrożonych komórek jajowych oraz metodę zamrażania.

Dr Otkay mówi: - Jest to prawdziwy przełom. Dzięki temu lekarze będą mogli obliczać indywidualne szanse na skuteczne zapłodnienie IVF. Ułatwi to znacznie podjęcie decyzji odnośnie całej procedury.

Badanie wykazało, że szansa na sukces kriokonserwacji spada wraz z wiekiem, a ostry spadek odnotowano po 36 roku życia. Zapłodnienie z mrożonych oocytów może być jednak skuteczne nawet w wieku 44 lat, choć szanse na sukces po 42 roku życia są znacznie mniejsze.

Komentarze do: In vitro: skuteczność techniki zamrażania oocytów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz