Szukaj

Czym jest naprotechnologia?

Podziel się
Komentarze0

Jest to metoda mająca monitorować i utrzymywać zdrowie układu rozrodczego kobiet. Stworzona została przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku i polega głównie na naturalnym planowaniu rodziny.

Czym jest naprotechnologia?

Do kogo jest skierowana?

Do osób u których możliwe jest wyleczenie niepłodności, czyli u ok 40% niepłodnych par. Metoda ta opiera się głównie na samoobserwacji. Niezmiernie ważne jest, aby kobieta stosująca ją znała dobrze swój organizm. W większości przypadków jednak osoby starające się o dziecko konsultują się z lekarzem, który pomaga przy całym procesie. Podstawą jest obserwacja własnego ciała, przez kobietę, na podstawie modelu Creightona.

Czym jest metoda Creightona?

Jest to metoda rozpoznawania płodności wykorzystująca objawy takie jak między innymi: śluz szyjkowy, wydzielinę pochwową, krwawienia miesiączkowe czy pojawianie się plamień. Pacjentka zapisuje je na specjalnej karcie i następnie daje swojemu lekarzowi. Początkowo bada się też mężczyznę aby wykluczyć jego ewentualną bezpłodność.

Następnie lekarz powinien wykonać badania laboratoryjne i obrazowe aby znaleźć przyczynę niepłodności. Jeżeli jest to możliwe powinno się podjąć kroki do usunięcia jej i uzyskania regularnych cyklów miesięcznych. Jeżeli się to powiedzie następuje okres oczekiwania, w którym małżonkowie powinni począć dziecko. W wypadku w którym pomimo spełnienia wszystkich poprzednich kroków nadal zajście w ciąże jest niemożliwe, prawdopodobnie przyczyna niepłodności jest trwała (np. niewydolność jajników).

Naprotechnologia więc określa najlepszy czas, w którym możliwe jest zapłodnienie. Obecnie na świecie funkcjonuje kilka klinik wyspecjalizowanych przede wszystkim w naprotechnologii. Ponadto, istnieją również indywidualni trenerzy zajmujący się tą techniką.

Dlaczego warto zdecydować się na tę metodę?

Główną zaletą tej metody jest nie inwazyjność w organizm kobiety. Nie jest konieczna operacja, ani nie wykorzystuje się zarodków jak np. in vitro. Przez to jest ona aprobowana przez np. Kościół Katolicki i inne organizacje stawiające na naturalne metody poczęcia dziecka i odrzucające antykoncepcję. Jest ona popularna w szczególności jako precyzyjna metoda określania czasu owulacji, oraz jako pomoc dla uzyskania regularnych cykli.

Sama w sobie metoda jest dość nowatorska. Istnieje bowiem cały szereg lekarzy ginekologów którzy uważają iż naprotechnologia jest po prostu nową chwytliwą nazwą na standardowe postępowanie w wypadku niepłodności.

Prof. Jerzy Radwan na temat naprotechonologii: „Termin naprotechnologia jest nieporozumieniem, to przecież zwykłe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, które my, lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności, stosujemy u par chcących zajść w ciążę [...] Nazywanie powszechnie dostępnych metod stosowanych od kilkudziesięciu lat rewolucyjną metodą leczenia niepłodności to hipokryzja”

Komentarze do: Czym jest naprotechnologia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz