Szukaj

Zdrowie dziecka a zapłodnienie in vitro

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci rodzi się dzięki sztucznemu zapłodnieniu, czyli zapłodnieniu in vitro. Jednak naukowcy dopiero zaczynają badać, jaki wpływ ma tego typu proces na wczesny rozwój dziecka. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej, czy sztuczne zapłodnienie ma jakikolwiek wpływ na zdrowie dziecka!

Zdrowie dziecka a zapłodnienie in vitro


Wynalezienie i rozwój sztucznego zapłodnienia in vitro zrewolucjonizował leczenie bezpłodności u milionów par. Lecz czy in vitro powoduje, że dzieci poczęte tą metodą są bardziej podatne na pewne kwestie poznawcze lub inne kwestie rozwojowe? Niektóre badania wykazują pewien związek między sztucznym zapłodnieniem a zaburzeniami neurologicznymi. Naukowcy zauważyli małe, lecz bardzo znaczące ryzyko intelektualnych niepełnosprawności wśród bliźniaków i trojaczków, lecz u dzieci pochodzących z pojedynczych ciąż, wyniki badań były inne.

Czy in vitro jest niebezpieczne?

Naukowcy przeprowadzili pewne badanie na ponad 2 milionach szwedzkich dzieci, porównując te, które urodziły się dzięki metodzie in vitro z tymi poczętymi naturalnie. Wyniki były zaskakujące, mianowicie wykazano, że 47 na 100tys. niemowląt poczętych przez sztuczne zapłodnienie, posiadało pewne „rozwojowe deficyty”. Co to znaczy? U dzieci tych, zaobserwowano niższy poziom IQ, problemy w komunikowaniu się czy nawet utrzymywaniu kontaktów towarzyskich z innymi dziećmi. Badania porównano z dziećmi poczętymi naturalnymi metodami i u tych wyniki były prawidłowe. Czy to znaczy, że sztuczne zapłodnienie jest niebezpieczne dla późniejszego rozwoju naszego malucha?


Badacz, Sven Sandin z Londyńskiego King's College uważa, że wcześniej było znane ryzyko zapłodnień in vitro, do którego należał rozwój chorób nowotworowych oraz różnego rodzaju wrodzone wady. Jednak ostatnie badania wykazały, że następstwem sztucznego zapłodnienia, coraz częściej są niestety zaburzenia umysłowe. Zaburzenia, o których wspomina się najczęściej to m.in. anomalie chromosomalne np. zespół Downa, jak również wady układu pokarmowego i serca.

Nie należy się bać!

Metoda sztucznego zapłodnienia zrewolucjonizowała świat, dając szansę milionom rodziców na posiadanie potomstwa. Ponad pięć milionów dzieci na całym świecie urodziło się dzięki metodzie in vitro i należy zauważyć, że większość z nich jest zdrowa. Większość lekarzy i specjalistów uważa, że ta metoda jest bezpieczna i dzieci poczęte właśnie w ten sposób mają szanse wyrosnąć na zdrowych i silnych ludzi. Najnowsze badania wykazują, że liczba dzieci rodzących się z pewnymi anomaliami wciąż maleje. Nawet, jeśli nasz maluch urodzi się z jakąś wadą, to najczęściej te wady są niewielkie, możliwe do operacyjnego skorygowania.

Nie da się zaprzeczyć, że in vitro niesie ze sobą pewne ryzyko. Nie zmienia to jednak faktu, że dalsze i bardziej szczegółowe badania nad sztucznym zapłodnieniem będą w stanie odpowiedzieć na kolejne pytania dotyczące tego sposobu zapłodnienia i miejmy nadzieję, pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłych rodziców.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Zdrowie dziecka a zapłodnienie in vitro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz