Szukaj

Dzieci uczą się języka już w łonie matki

Podziel się
Komentarze0

Dzieci odróżniają dźwięki języka rodzimego od dźwięków innych języków już w kilka godzin po urodzeniu, co oznacza, że zaczynają one przyswajać język wcześniej niż sądzono – już w życiu płodowym, jak wykazali naukowcy Patricia Kuhl, Christine Moon i Hugo Lagercrantz.Słuch wykształca się już w 30 tygodniu życia płodu, a najnowsze badania wykazały, że w okresie 10 ostatnich tygodni ciąży płód przysłuchuje się mowie kobiety ciężarnej, czego efekty można zaobserwować nawet tuż po narodzinach.

Według Patricii Kuhl z University of Washington, kobieta jako pierwsza wpływa na rozwój mózgu płodu - wsłuchuje się on w jej głos, ponieważ to jego dźwięki słyszy najwyraźniej.

Wcześniejsze badania wykazały, że noworodki rodzą się gotowe do nauki i zaczynają rozróżniać dźwięki języka w pierwszych miesiącach życia, jednak nie było dowodów na to, że mogą one przyswajać język już w okresie prenatalnym.


Według Christine Moon z Pacific Lutheran University (USA), najnowsze badanie jako pierwsze wykazało, że płód przyswaja konkretne dźwięki języka matki, co oznacza, że pierwsze obserwowalne efekty obcowania z językiem pojawiają się nie w szóstym miesiącu życia, ale już w okresie prenatalnym.

Wyniki badań zostaną opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Acta Paediatrica.

Przeprowadzano je na 40 dzieciach 30 godzin po ich narodzinach. Noworodki słuchały samogłosek swojego języka rodzimego i innych języków. Ich poziom zainteresowania głoskami określano, mierząc czas trwania ssania smoczka.

Jeśli dziecko ssie smoczek dłużej lub krócej słysząc dźwięki znane i nieznane, oznacza to, że pewnych głosek nauczyło sie wcześniej, ponieważ potrafi je rozróżniać. Badane noworodki ssały smoczek dłużej, słysząc dźwięki obcego języka, niż przy dźwiękach języka rodzimego.

Naukowcy uważają, że małe dzieci najszybciej się uczą, a odkrycia dotyczące tego, jak przyswajają informacje mogą poszerzyć nasza wiedzę o uczeniu się w każdym okresie życia.

Badacze chcą dowiedzieć się, dlaczego we wczesnym dzieciństwie uczymy się efektywniej niż w dorosłym życiu, aby maksymalnie wykorzystać ten czas.

Komentarze do: Dzieci uczą się języka już w łonie matki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz