Szukaj

Dobre zdrowie nerek ma swój początek w życiu płodowym

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy australijscy odkryli, że warunki życia płodowego wpływają na rozwój nerek oraz na zdrowie jednostki nie tylko krótko po porodzie, ale także dekady później. Badanie ukazało się w The Lancet. Przeprowadzili je prof. Wendy Hoy z University of Queensland oraz prof. John Bertram z Monash University.Mamy coraz więcej dowodów na to, że niska waga urodzeniowa oraz wcześniactwo, które są czynnikami ryzyka nadciśnienia i przewlekłej choroby nerek w życiu późniejszym, wiążą się z niską liczbą nefronów. Nefrony to podstawowe jednostki funkcjonalno-strukturalne nerki.

Prof. Bertram mówi: - Nerki są wyjątkowo wrażliwe na warunki życia płodowego. W 36 tygodniu ciąży płód przestaje produkować nowe nefrony. Po porodzie więc proces tworzenia nefronów jest zakończony i nie można go restartować.


Przeciętnie ludzie mają ok. 1 mln nefronów i każdego roku tracą powyżej 6 000. Liczba nefronów jest pozytywnie powiązana z wagą urodzeniową, tzn. niska waga oznacza niską liczbę tych jednostek, i odwrotnie.

Prof. Bertram kontynuuje: - Niska waga urodzeniowa dotyczy ok. 15% porodów na całym świecie. Dlatego stan zdrowia kobiety w okresie ciąży jest bardzo ważny. Rzeczy takie jak alkohol, tłusta dieta, poziom hormonów stresu, zażywanie antybiotyków negatywnie wpływają na rozwój nerek płodu.

W Australii, ok. 30% dorosłych ma nadciśnienie, a 1 osoba na 9 ma co najmniej jeden kliniczny objaw chronicznej choroby nerek.

Naukowcy sugerują teraz, żeby waga urodzeniowa stała się stałym parametrem, którym będą posługiwać się lekarze, aby określać to, jak często dany pacjent będzie badany w kierunku funkcjonowania nerek oraz ciśnienia krwi w życiu późniejszym, biorąc pod uwagę to, że między tymi chorobami, niską wagą urodzeniową oraz liczbą nefronów istnieje bardzo silne powiązanie.

Komentarze do: Dobre zdrowie nerek ma swój początek w życiu płodowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz