Szukaj

Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

Podziel się
Komentarze0

Stan przedrzucawkowy to względnie powszechna komplikacja ciążowa, charakteryzująca się przede wszystkim nadciśnieniem oraz białkomoczem. U pacjentek z ciężkim stanem przedrzucawkowym może rozwinąć się rzucawka, wywołując objawy ze strony układu nerwowego.Przekonano się także, iż niektóre kobiety ciężarne ze stanem przedrzucawkowym mogą także cierpieć z powodu rzucawki nawet przy naprawdę minimalnych zmianach w ciśnieniu krwi.

Do tej pory naukowcy nie byli w stanie w pełni wyjaśnić przyczyny tych ataków podobnych do padaczki u pacjentek cierpiących na rzucawkę. Wiadomo jednak, że w tych napadach padaczkopodobnych dużą rolę odgrywają zmiany w poziomach neuroprzekaźników mózgowych.


Ostatnie badanie, opublikowane w magazynie Neural Regeneration Research, przynajmniej częściowo wyjaśnia tę zagadkę.

Eksperyment przeprowadzono na szczurach, które były w ciąży i które przez 20 dni karmiono dietą bogatą w tłuszcze. Okazało się wtedy, że samice te doświadczały objawów podobnych do zespołu przedrzucawkowego u ludzi, wraz z nadciśnieniem i z białkomoczem.

Jednocześnie stwierdzono u szczurów nieprawidłowe pobudzenie receptora glutaminianu oraz nieprawidłową regulację ekspresji genetycznej w hipokampie.

Odkrycia te sugerują, że większa ekspresja receptora glutaminianu promuje pojawienie się wywołanego wysokotłuszczową dietą stanu przedrzucawkowego u ciężarnych samic szczurów.

Oznacza to, że kontrola spożycia tłuszczów ma wielkie znaczenie w prewencji rzucawki w okresie ciąży.

Komentarze do: Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz