Szukaj

Ciąża a alkohol

Podziel się
Komentarze1

Kobietom w ciąży nie wolno pić alkoholu, gdyż ich dzieci mogą być w przyszłości poważnie opóźnione w rozwoju psychicznym i fizycznym - alarmują lekarze. W piątek obchodzony jest V Światowy Dzień FAS - alkoholowego zespołu płodowego.

Z informacji zebranych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że ok. 30 proc. polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży.

Wpływ picia alkoholu przez kobiety w ciąży na płód jest bardzo groźny - ostrzega zajmująca się od lat dziećmi z FAS Małgorzata Klecka ze Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach. Klecka - która od 10 lat jest rodzicem zastępczym dla dwójki dzieci z FAS porzuconych przez naturalne rodziny, 15-letniego chłopca i 13-letniej dziewczynki - podkreśliła w rozmowie z PAP, że alkohol jest w Polsce pierwszą przyczyną zostawiania i zaniedbywania dzieci. "Większość dzieci z FAS trafia do domów dziecka lub rodzin zastępczych" - powiedziała.

Jak tłumaczy, FAS powoduje u dziecka szkody w ośrodkowym układzie nerwowym. "Mózg z dzieci z FAS już na wstępie nie funkcjonuje prawidłowo. W okresie szkolnym widać to najbardziej - u dzieci występują dramatyczne problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. Pedagogom i nauczycielom wydaje się, że, mimo ich wysiłków, do tych dziecięcych głów nic nie trafia, że są zupełnie niewyuczalne" - tłumaczyła.


Jak zaznacza, dzieci "mają trudności z funkcjonowaniem zmysłów - m.in. nadwrażliwość słuchową, albo przeciwnie - potrzeba bardzo silnych bodźców dźwiękowych, aby cokolwiek do nich dotarło".Alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome - FAS) to skutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. W jego efekcie u dziecka może rozwinąć się opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, zaburzenia psychologiczne. Dzieci z zespołem FAS mogą mieć niższy niż dzieci zdrowe iloraz inteligencji, zaburzenia uwagi i zdolności uczenia się, a nawet wady serca.

Większość niemowląt z FAS ma trudności z jedzeniem, nie potrafią panować nad impulsywnymi zachowaniami; są nadwrażliwe na bodźce. Nierzadko cierpią na hypertonię (zbyt duże napięcie mięśniowe) lub hypotonię (zbyt małe napięcie mięśniowe). W życiu dorosłym większość takich ludzi ma kłopoty w pracy (m.in.

trudności w utrzymaniu stałej posady). Nastolatki z zespołem FAS często sięgają po alkohol i narkotyki, dziewczęta zachodzą w niepożądaną ciążę. Ludzie tacy są podatni na fizyczną, seksualną i emocjonalną przemoc. Dodatkowo FAS jest bardzo często podłożem dla rozwoju chorób umysłowych.

Komentarze do: Ciąża a alkohol (1)

bladi
~bladi 11-06-2007 11:03

Ciąża a alkochol

1

to nie normalne pozdrawia... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze