Szukaj

Poród nie musi być bolesny!

Podziel się
Komentarze0

Ciąża i macierzyństwo to piękny czas dla każdej kobiety, jednak wiele z nas boi się zdecydować na taki krok w strachu przed porodem oraz związanym z nim bólem. Tymczasem nowoczesne metody pozwalają na znaczne zmniejszenie odczuwanego przez rodzącą kobietę bólu.

Poród nie musi być bolesny!

Dlaczego kobieta podczas porodu odczuwa ból?

Możemy wyróżnić cztery fazy porodu, z których pierwsze dwie niosą ze sobą najwięcej bólu. Pierwszy okres porodu zaczyna się, kiedy wystąpią pierwsze skurcze, a kończy w momencie, gdy rozwarcie szyjki macicy jest pełne, czyli wtedy kiedy główka dziecka ma szansę się przez nie przecisnąć. Podczas tej fazy rodząca kobieta odczuwa ból głównie w obrębie podbrzusza, który może promieniować do pośladków i pleców.

Druga faza porodu to okres od pełnego rozwarcia szyjki macicy do urodzenia dziecka. W tej fazie kobieta odczuwa nie tylko bolesność skurczy, ale także intensywny ból związany z rozciąganiem tkanek przez płód. Czasami lekarze dokonują także nacięcia krocza, aby ułatwić kobiecie urodzenie dziecka.

Badania wykazują jednak, że nie wszystkie kobiety odczuwają ból związany z porodem w takim samym stopniu, a niektóre wręcz nie odczuwają go wcale. Około 12% ankietowanych młodych mam stwierdziło, że ich poród był całkowicie bezbolesny.

Jak można zmniejszyć ból porodowy?


Możliwości dzisiejszej medycyny pozwalają na całkowicie bezbolesne przeprowadzenie porodu bez bez szkody zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Obecnie stosuje się kilka metod, które zmniejszają ból lub całkowicie go eliminują.

Powszechnie stosowaną metodą łagodzenia bólu związanego ze skurczami jest podawanie kobiecie mieszanki gazów – tlenu i podtlenku azotu. Wdychanie tej mieszaniny bezpośrednio przed spodziewanym skurczem pomaga w niewielkim stopniu złagodzić ból z nim związany.


W polskich szpitalach często podaje się kobiecie lek narkotyczny – petydynę. Te zastrzyki domięśniowe tylko częściowo znoszą ból, a dodatkowo mają wiele skutków ubocznych. Po ich podaniu dziecko może urodzić się niedotlenione, a po porodzie jest zwykle senne i ma drgawki.

Podczas porodu można zastosować także znieczulenie miejscowe, które obejmuje zwykle tylko okolice krocza. Możemy wyróżnić dwa typy takiego znieczulenia – są to blokada okołoszyjkowa oraz blokada nerwu sromowego. Wykonuje się je dopiero w drugim okresie porodu, jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia w tych okolicach zabiegów chirurgicznych, na przykład nacięć. Takie metody niestety nie pomagają łagodzić bólu związanego ze skurczami porodowymi. Dodatkowo w wypadku stosowania blokady okołoszyjkowej notowano często śmierć noworodków.


Znieczulenie zewnątrzoponowe

Jedyną metodą zmniejszenia bólu porodowego, która jest obecnie stosowana i polecana na całym świecie jest znieczulenie zewnątrzoponowe. To rodzaj znieczulenia miejscowego, które wykonuje się w momencie, kiedy szyjka macicy osiąga rozwartość trzech, czterech centymetrów. Polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika w przestrzeń zewnątrzoponową i podawaniu przez niego środka znieczulającego, który następnie rozprzestrzenia się i blokuje nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego.

Takie znieczulenie pozwala na znaczne zmniejszenie bólu u kobiety rodzącej. Całkowite jego zniesienie również byłoby możliwe, jednak musiałoby odbyć się to kosztem blokady ruchowej dolnej części ciała, a więc wiązałoby się z  unieruchomieniem mięśni niezbędnych do wypchnięcia dziecka.

Istnieje wiele przypadków, w których zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest wysoce wskazane. Należy do nich między innymi poród przedwczesny lub poród płodu, który rozwija się nieprawidłowo. Lekarze bardzo często stosują to znieczulenie także podczas porodów dziecka w ułożeniu miednicowym, a także przy odbieraniu ciąż bliźniaczych. W innych przypadkach można zastosować to znieczulenie na życzenie ciężarnej kobiety.

Czy ból jest wskazany przy porodzie?

Niedawno przeprowadzone badania podkreślają, że ból ma bardzo duże znaczenie podczas porodu, ponieważ nasila on przeżycia matki i jednocześnie zacieśnia jej więź z nowonarodzonym dzieckiem. Zauważono także, że wśród kobiet, które przebyły poród bezboleśnie wzrasta odsetek zaburzeń w sferze macierzyństwa.

Minęły już czasy, kiedy poród musiał być przykrym przeżyciem dla przyszłej matki. W dobie nowoczesnej medycyny każda z nas ma prawo wyboru i każda ciężarna może przed porodem zdecydować się na odpowiednie znieczulenie, aby urodzić swoje dziecko w jak najmniej bolesny sposób.

Komentarze do: Poród nie musi być bolesny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz