Szukaj

Choroby przenoszone drogą płciową a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Niebezpieczne dla kobiet będących w ciąży są choroby przenoszone drogą płciową. Wynika to z faktu, iż niektóre drobnoustroje przenikają przez łożysko i tym samym są zagrożeniem dla zdrowia nienarodzonego dziecka. Ponadto nawet jeżeli maluszek nie zarazi się przez łożysko istnieje bardzo duże ryzyko, że zainfekuje się podczas porodu. Dlatego po zdiagnozowaniu u kobiety ciężarnej choroby wenerycznej należy otoczyć ją szczególną opieką lekarską. 


Zazwyczaj ciąża jest niespodzianką dla kobiety i pojawia się nieplanowanie. W wypadku kiedy planujesz ciąże oraz istnieje ryzyko choroby wenerycznej np. ze względu na dużą ilość partnerów seksualnych powinnaś wykonać niezbędne badania. Im wcześniej wykryjesz u siebie chorobę tym większe zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swojemu dziecku.

Najczęściej występującą infekcją płciową u kobiet będących w ciąży są chlamydie oraz infekcje układu moczowego.

Chlamydia


Objawami jakie towarzyszą kobiecie zarażonej chlamydiozą są m.in. plamienie z pochwy, ból przy oddawaniu moczu. Jednak najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo. Ta infekcja bakteryjna może zwiększyć ryzyko poronienia, wystąpienia ciąży pozamacicznej czy przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Ryzyko zarażenia dziecka tym schorzeniem jest bardzo duże i powoduje wystąpienie zapalenia oczu i płuc u maluszka. Jeżeli wykryto u Ciebie chlamydie, lekarz przepisze Ci kuracje antybiotykową, pozwoli to zapobiec wystąpieniu powikłań u Ciebie i dziecka.

Infekcja układu moczowego

To choroba wywoływana przez bakterię, obejmujące stanem zapalnym cewkę moczową, pęcherz lub nerki. Kobieta u której pojawi się infekcja odczuwa ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, a jej mocz zazwyczaj jest mętny i ma nieprzyjemny zapach. Infekcje układu moczowego są o tyle niebezpieczne, że nieleczone mogą doprowadzić do chorób nerek, a to może skutkować przedwczesnym porodem. Twój lekarz prowadzący po stwierdzeniu u Ciebie infekcji układu moczowego zastosuje kuracje antybiotykową. W wypadku kobiet ciężarnych trwa ona zazwyczaj dwa razy dłużej i wynosi 14 dni.


Choroby weneryczne, które wzbudzają największe obawy zarówno u przyszłych mam jak i u lekarzy to kiła oraz rzeżączka.

Kiła


Jest to stan chorobowy wywołany przez krętki. U kobiety ciężarnej wykonuje się badanie na odczyn kiły dwukrotnie. Po raz pierwszy w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie w ostatnim trymestrze ciąży. Kiła może mieć bardzo niebezpieczny wpływ na nienarodzone dziecko, przede wszystkim zwiększa ryzyko poronienia a także urodzenia martwego dziecka. U zakażonej kobiety stosowana jest kuracja antybiotykowa, niestety w przypadku osób nie leczonych ryzyko śmierci dziecka podczas porodu lub zaraz po nim wynosi 40 %.

Rzeżączka

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez infekcje bakteryjną. Objawy towarzyszące to żółta lub krwawa wydzielina z pochwy, ból brzucha. Najczęściej zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo. Dziecko które zarazi się tą chorobą często cierpi na zapalenie spojówek, zapalenie stawów. Poza tym u kobiet cierpiących na rzeżączkę wzrasta ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub przedwczesnego pęknięcia błon śluzowych. Leczenie polega na kuracji antybiotykowej, którą należy zastosować także wobec Twojego partnera. W innym wypadku możecie nadal zarażać siebie podczas stosunku seksualnego.

Jak uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Oczywiście najlepszym sposobem jest stosowanie prezerwatywy. Ale metoda ta nie jest pomocna w momencie, gdy pragniesz zajść w ciąże. Dlatego przede wszystkim powinnaś porozmawiać szczerze ze swoim partnerem na temat, jego partnerów seksualnych aby wykluczyć ryzyko zarażenia. Ponadto powinnaś wykonać badania profilaktyczne, im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana tym szybciej będziesz mogła się wyleczyć. Inaczej rzecz się ma w wypadku infekcji układu moczowego, tutaj możesz zastosować kilka sprawdzonych sposobów w celu chronienia się przed infekcjami.
  • Po stosunku myj okolice sromu i opróżnij pęcherz.
  • Pij dużo wody to ułatwi prawidłowe funkcjonowanie pęcherza
  • Regularnie opróżniaj pęcherz
  • Pomocny może okazać się sok żurawinowy. Postaraj się pić go regularnie, gdyż utrudnia on bakteriom przywieranie do ścian.

Komentarze do: Choroby przenoszone drogą płciową a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz