Szukaj

Burza emocjonalna w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Burza hormonalna w ciąży jest normalną rzeczą, która dopada kobietę. Towarzyszące napięcie nerwowe, strach, smutek czy radość jest stanem typowym dla ciąży. Jednak nie wszystkie emocję są korzystne dla rozwijającego się dziecka. Huśtawka nastrojów za, którą odpowiedzialne są hormony przypomina napięcie przedmiesiączkowe.


Kobieta raz jest szczęśliwa z faktu zostania mamą raz jest drażliwa i płaczliwa. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie emocje odbijają się na dziecku. Nie ma wątpliwości, co do tego, że wszystkie odczucia jakie doświadczasz wpływają na funkcjonowanie organizmu.


Przyszła mama, która jest pod działaniem stresu może doprowadzić do złego funkcjonowania układu pokarmowego, zaburzenia pracy serca czy innych poważnych rzeczy. Jeśli kobieta jest przygnębiona, zdenerwowana powoduje to, że jej serce bije szybciej, do krwi uwalnia się więcej adrenaliny. Powoduje to, że zostaje zaburzona praca łożyska, więc dziecko otrzymuje mniej tlenu. Dlatego jeżeli jest to możliwe ciężarna powinna unikać problemów w ciąży, żeby przebiegała ona prawidłowo.


Należy zapamiętać, że dobre samopoczucie mamy to szczęśliwie rozwijające się dziecko. Płód, który przez wiele miesięcy rozwija się w łonie matki reaguje na każdą zmianę nastroju. Kiedy mama jest spokojna, zrelaksowana malec słyszy jej harmonijne bicie serca a praca łożyska nie jest zakłócona.

Nie można zarzucać mamie, że przejmuje się przebiegiem ciąży i czy będzie dobrą mama, dlatego w takich momentach ważne jest wsparcie partnera lub innych członków rodziny. Niepokoje towarzyszące mamie są częścią ciąży. Kobieta w tym czasie powinna stopniowo przygotowywać się do macierzyństwa, nie spieszyć się. W końcu to, aż dziewięć miesięcy będzie nosić swoje maleństwo więc masz na wszystko czas. Można w tym okresie spędzić czas z innymi kobietami w ciąży i podzielić się z nimi swoimi obawami. Na pewno będzie to dobra wymiana doświadczenia jak radzić sobie ze stresem.


Może przyszła mama sobie tego nie uświadamiać, ale dieta, również ma wpływ na stan emocjonalny kobiety. Dlatego należy unikać pokarmów, które wprowadzają w stan euforii a potem w przygnębieni, są to min. kawa, wszelkie słodycze, cukier.

Dobrze będzie jak ciężarna zajmie się czymś co sprawia jej relaks i odgoni złe samopoczucie jak np. ćwiczenia relaksacyjne. Pamiętaj wszystko odbija się na tej malej rosnącej w brzuchu istotce.

Komentarze do: Burza emocjonalna w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz