Szukaj

Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży spotyka wiele przyszłych mam. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i bezpiecznych sposobów walki z bólem gardła w ciąży. Najważniejsze, aby szybko zareagować i zastosować leczenie już przy pierwszych objawach. Ból gardła w ciąży zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Poprzedza go często katar lub chrypka.

Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży nie zawsze wymaga interwencji lekarskiej, jednak w pierwszym trymestrze ciąży, każdy przyjmowany lek powinien być konsultowany ze specjalistą. Ból gardła w ciąży wywołują bakterie, wirusy lub grzyby. Prawidłowa i szybka diagnoza przyczyn bólu gardła pozwoli uniknąć stosowania antybiotyków czy innych leków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Przyczyny bólu gardła w ciąży

Ból gardła najczęściej spowodowany jest obecnością wirusów, które atakują osłabiony organizm. Przy tego rodzaju infekcji wizyta u lekarza zazwyczaj nie jest konieczna i z dużym powodzeniem można stosować domowe sposoby. Jednak jeśli pojawi się wysoka gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza, to wizyta u lekarza jest jak najbardziej konieczna.

Przy infekcjach wirusowych bólowi gardła towarzyszą bóle głowy, stawów i mięśni oraz powiększone węzły chłonne. Gardło jest zaczerwienione i rozpulchnione, a na migdałkach mogą się pojawić pęcherzyki z płynem surowiczym.

Bakteryjnemu zapaleniu gardła towarzyszy kremowobiały nalot na języku, a gardło jest przekrwione i boli przy przełykaniu. Często pojawia się również wysoka gorączka, sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza. Zakażenie bakteryjne jest bardzo niebezpieczne, gdyż zazwyczaj dolegliwości są spowodowane przez drobnoustroje z grupy paciorkowców, które wywołują anginę ropną.

W przypadku, gdy ból gardła spowodowany jest grzybami, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Oprócz bólu gardła pojawia się suchy kaszel, ogólne osłabienie oraz powiększenie węzłów chłonnych. Gorączka w większości przypadków nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Zakażenie grzybicze leczy się zazwyczaj antybiotykami z grupy makrolidów lub tetracyklin. Te ostatnie są jednak przeciwwskazane u dzieci i kobiet w ciąży.

Leczenie bólu gardła w ciąży

W wielu przypadkach, gdy przyjmowanie standardowo przepisywanych leków nie jest możliwe, domowe sposoby leczenia bólu gardła zazwyczaj są najlepszym rozwiązaniem. W przypadku infekcji ważne jest, aby cały czas gardło nawilżać, więc należy przyjmować dużo płynów w czasie trwania choroby oraz unikać nagłych zmian temperatury.

Jednym ze sposobów jest płukanie gardła. Można w tym celu wykorzystać produkty dostępne w każdej kuchni. Jeśli bólowi gardła towarzyszy suchy kaszel, to do płukania gardła najlepiej użyć roztworu sody oczyszczonej. W tym celu do szklanki letniej, przegotowanej wody dodajemy łyżeczkę sody, która ma właściwości bakteriobójcze i odkażające.

Do płukania gardła i jamy ustnej nadaje się również roztwór wody utlenionej lub soli kuchennej. Do pół szklanki przegotowanej, letniej wody dodajemy 4 łyżeczki wody utlenionej, w przypadku soli kuchennej wystarczy łyżeczka na niepełną szklankę. Tak przygotowanymi roztworami można płukać gardło rano i wieczorem.

Ból gardła w ciąży skutecznie pomagają uśmierzyć zioła. Przygotowanie syropu z cebuli czy chrzanu jest bardzo proste. Cebulę drobno siekamy, umieszczany w słoiku, zasypujemy cukrem i szczelnie zamykamy. Gdy cebula puści sok, syrop jest gotowy do użycia. Po jedną łyżkę syropu z cebuli można sięgać nawet kilka razy dziennie.

Do przygotowania syropu z chrzanu potrzeba 10 dkg startego chrzanu, który przelewamy wrzątkiem, a następnie zalewamy połową szklanki letniej wody. Po upływie pół godziny odcedzamy chrzan i dodajemy pół szklanki miodu. Syrop pijemy trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.

Zapobieganie bólowi gardła w ciąży

Przyjmowanie leków w czasie ciąży musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, dlatego zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać bólowi gardła niż go leczyć. Zahartowanie ciała, czyli unikanie przegrzewania się organizmu, pomoże uniknąć wielu chorób układu oddechowego. Ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ogólny stan zdrowia, dlatego warto spożywać więcej warzyw, owoców, a także zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną (spacery, pływanie, pilates, joga).

Dla wzmocnienia układu odpornościowego ważna jest również regeneracja organizmu po wyczerpującym dniu, dlatego należy dobrze się wysypiać (8-9 godzin). Wskazane są również krótkie drzemki (15-20 minut) w ciągu dnia, jeśli nasz organizm domaga się odpoczynku.

Barbara Olszar

Komentarze do: Ból gardła w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz