Szukaj

Badanie: wiele nastoletnich dziewczyn zaskoczonych, że zaszły w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie rządowe, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, sugeruje, że wiele nastoletnich dziewcząt jest zupełnie nieświadomych tego, jakie jest realne zagrożenie, że zajdą w ciążę. W badaniu przeprowadzonym na tysiącach nastoletnich matek, które zaszły w niechcianą ciążę, stwierdzono, że jedna trzecia z nich nie używała antykoncepcji, ponieważ nie wierzyły w to, że w ogóle mogą zajść w ciążę.


To, o czym tak naprawdę myślały, nie jest jasne. Ponieważ amerykańskie centra CDC (Centers for Disease Control and Prevention, centra kontroli i prewencji chorób) nie zapytały, w jaki sposób dokładnie przebiegało rozumowanie tych dziewcząt.

Ale inni badacze rozmawiali z nastolatkami, które zaszły w niechcianą ciążę, ponieważ: wierzyły, że podczas pierwszego razu nie może się to zdarzyć; że nie mogą zajść w ciążę w tamtym czasie, tamtego miesiąca; a w końcu, że są bezpłodne.

Ten raport podkreśla jak wiele jest jeszcze złego postrzegania, dwuznaczności i magicznego myślenia pośród nastolatek, które mogą skończyć z niechcianą, nieplanowaną ciążą w ostatecznym rozrachunku, mówi Bill Albert, rzecznik narodowej kampanii National Campaign to Prevent Teen and Unplanned Pregnancy (narodowa kampania prewencji niechcianych i nastoletnich ciąż). Inne badania z kolei zapytały na temat antykoncepcji, jakiej używają nastolatki, oraz o ich wierzenia odnośnie ciąży.

Ale raport przeprowadzony przez Centers for Disease Control and Prevention skupił się na nastolatkach, które nie chciały zajść w ciążę, ale zaszły. Badanie objęło wywiadami około 5 000 nastoletnich dziewczyn, z dziewiętnastu stanów, które urodziły dzieci z niechcianych ciąż, w latach 2004 – 2009. Badanie przeprowadzono drogą listowną, a następnie potwierdzono telefonicznie.

Zobacz również:Około połowa dziewcząt z badania powiedziała, iż nie stosowały żadnej antykoncepcji, kiedy zaszły w ciążę. Jest to wyższy wynik niż w ankiecie generalnie przeprowadzonej nad nastolatkami, która podaje, iż tak niewiele jak jedynie 20% nie stosowało żadnej antykoncepcji w czasie ostatniego stosunku seksualnego.


Myślę, że to, co nas zaskakuje, to tak wielki brak antykoncepcji, mówi Lorrie Gavin, starszy naukowiec z CDC, która jest współautorką tego raportu.

Niektóre z nastoletnich dziewcząt z niechcianymi ciążami zostały zapytane o używane przez nie środki antykoncepcji: blisko 20% powiedziala, iż używały tabletek albo plastra antykoncepcyjnego. Kolejne 24% powiedziało, iż polegało na prezerwatywie.

Przedstawiciele Centers for Disease Control and Prevention stwierdzają, iż nie dają wiary temu, że prezerwatywy, pigułki, albo inne formy antykoncepcji były wadliwe. Aczkolwiek, nastolatki mogły używać ich niepoprawnie albo nieregularnie.

Jedynie 13% dziewczyn mówi, że nie używało żadnej antykoncepcji, ponieważ miały problem z dostępem.

Inne odkrycie: blisko jedna czwarta dziewcząt, które zaszły w niechcianą ciążę powiedziały, iż nie stosowały antykoncepcji, ponieważ rodzice im zabronili. Oznacza to, że edukacja seksualna powinna objąć nie tylko informacje na temat anatomii oraz środków antykoncepcyjnych, ale również powinna nauczać radzenia sobie w sytuackach, kiedy dziewczyny czują presję na zrobienie czegoś, czego nie chcą robić, powiedziała pani Lorrie Gavin.

Odkrycia te są otrzeźwiające, powiedział Bill Albert z narodowej kampanii National Campaign to Prevent Teen and Unplanned Pregnancy. Ale ważne jest, żeby pamiętać, iż ogólna proporcja nastoletnich ciąż spada od jakiegoś czasu. A ostatnio jest nawet najniższa od siedemdziesięciu lat. Jest to niewątpliwy postęp.

Jak dodaje jeszcze rzecznik, nie można z tego raportu wyciągać jednoznacznego wniosku, iż nastolatkom brak wyobraźni i świadomości, ponieważ większość z nich świetnie wie o co w tym wszystkim chodzi.

Komentarze do: Badanie: wiele nastoletnich dziewczyn zaskoczonych, że zaszły w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz