Szukaj

Badania krwi podczas ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy musi poddawać się wielu badaniom sprawdzającym prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie ciężarnej.  Badania krwi przeprowadza się kilkakrotnie w celu zdiagnozowania poziomu czerwonych krwinek. Oprócz morfologii wykonuje się szereg innych pomiarów dotyczących chorób zakaźnych, cukrzycy oraz hormonów ciążowych.


Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca cykliczne przeprowadzanie badań krwi w celu oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka zespołu Downa bądź rozszczepu kręgosłupa. Szczególnie jest to w skazane w przypadku, gdy:
 • u jednego z rodziców wykryto schorzenia genetyczne,
 • w bliskiej rodzinie przejawiały się problemu z chorobami genetycznymi,
 • poprzedni poród zakończył się wydaniem na świat dziecka z chorobą genetyczną,
 • po przeprowadzeniu innych badań stwierdzono ryzyko wystąpienia zmian na tle schorzeń genetycznych.
Oprócz wymienionych sytuacji zmuszających do wykonania analizy krwi kobieta może samodzielnie zdecydować o przeprowadzeniu badań. W badaniach takich jak test podwójny, potrójny, czy też poczwórny, istotnym czynnikiem jest również wiek przyszłej mamy. Test podwójny wykonywany jest między dziesiątym a trzynastym tygodniem ciąży, dwa pozostałe badania stosuje się w późniejszym okresie. W teście zintegrowanym istnieje możliwość przeprowadzenia badań przezierności karku płodu, które również wymagają pobrania krwi.

Przebieg badań


Jeśli chcesz być pewna, że płód rozwija się prawidłowo, warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia analizy krwi. Tym bardziej, iż są to badania nieinwazyjne i w żadnej mierze nie zagrażają zdrowiu przyszłego potomka. Pierwszym krokiem jest pobranie małej próbki krwi do analizy. Stężenie białek krwi (alfa-fetoproteiny czyli AFP) jest sprawdzane za pomocą pomiarów potrójnego i poczwórnego. Podwyższony poziom białek może świadczyć o problemach rozwojowych dziecka w postaci:
 • nieprawidłowego otworu kręgosłupa,
 • nieodpowiednie uformowanie się mózgu,
 • pojawienie się otworu w części brzusznej dziecka,
Mniej niepokojącymi wynikami analizy są:

 • ciąża mnoga,
 • pomyłka w obliczeniach wieku ciąży.
Kiedy poziom białek jest niższy, wtedy możemy mieć do czynienia z ryzykiem wystąpienia u dziecka zespołu Downa. Aby upewnić się, że interpretacja wyników jest bezbłędna, zaleca się zbadanie stężenia hormonów ciążowych. Nazwy testów (podwójny, potrójny) wskazują, ile czynników branych jest pod uwagę do zdiagnozowania prawidłowego przebiegu ciąży. Im więcej czynników, tym badania są dokładniejsze.

Interpretacja wyników


Na wyniki badań czeka się około siedem dni. Jeżeli wynik jest ujemny, co oznacza, iż ryzyko wystąpienia wad płodowych jest bardzo niskie i możliwe, że informacja nie zostanie przekazana przez personel medyczny. Wynik przeprowadzonych badań wskazuje na stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zmian chorobowych u dziecka. Na skalę liczbową mogą mieć wpływ także inne czynniki, jak:

 • waga przyszłej mamy,
 • rasa,
 • cukrzyca,
 • krwawienia z pochwy.
Jeżeli poziom białek we krwi jest podwyższony, wówczas wynik badań jest pozytywny. Po zastosowaniu USG okaże się, czy nie mamy do czynienia z ciążą mnogą. Nie należy przesadnie przejmować się wynikami, ponieważ wskazują one poziom prawdopodobieństwa wystąpienia choroby, nie przesądzają o zaistnieniu schorzenia. Jeżeli stwierdzono wysoki stopień ryzyka z pewnością lekarz zaleci przeprowadzenie badań diagnostycznych polegających na analizie płynu owodniowego. W płynie zawarte są komórki płodu niezbędne do określenia stanu ich chromosomów. Niestety są to jednak badania zagrażające zdrowiu dziecka i mogą doprowadzić do poronienia. Dlatego też decyzja o zastosowaniu tej metody leży po stronie rodziców.

Badanie płynu owodniowego


Jeżeli otrzymasz odpowiedź z wynikami wraz z sugestią o skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę, prawdopodobnie wyniki badań wyszły niepomyślnie. Wynik negatywny z pewnością jest ulgą dla przyszłych rodziców, jednak nie należy zapominać, że ryzyko wciąż istnieje. W razie wykrycia podwyższonego ryzyka zachorowalności możesz skorzystać z amniopunkcji, pozwalającej na zbadanie komórek rozwijającego się płodu.

Metodę wykorzystuje się w przypadku kobiet będących w ciąży między 16. a 20. tygodniem. Mimo, iż nie są one do końca bezpieczne, dają stuprocentowe wyniki. Przy okazji możesz dowiedzieć się, jaką płeć ma twoje dziecko. Zaleca się wykonanie amniopunkcji w przypadkach, kiedy w rodzinie występuje:
 • problem z czynnikiem Rh,
 • anacefalia (bezmózgowie),
 • niewydolność oddechowa,
 • talasemia,
 • hemofilia,
 • mokowiscydoza.
Amniopunkcja jest najczęściej wykonywaną metodą inwazyjną. Jest ona najbezpieczniejszym sposobem, spośród wszystkich badań inwazyjnych, aby przekonać się, czy dziecku nic nie dolega. Dzięki niej, po wykryciu zagrożenia, lekarz może podjąć decyzję o przyspieszeniu porodu w celu uniknięcia wystąpienia wady genetycznej u dziecka.

Komentarze do: Badania krwi podczas ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz