Szukaj

Okularnik na stoku

Okres zimowych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Dla amatorów białego szaleństwa to ostatni moment, aby skompletować odpowiedni sprzęt. Jeżeli mamy wadę wzroku - zadbajmy również o odpowiednie soczewki okularowe, które zapewnią nam komfort i wygodę na stoku.


Jeżdżąc na nartach czy desce snowboardowej narażeni jesteśmy na upadki, kolizje i nagłe oślepienie odbijającym się od śniegu słońcem. Okulary do sportów zimowych powinny być wyposażone w specjalną, lekką sportową oprawę, która będzie odpowiednio przylegać do twarzy i ochronić oczy przed podmuchami wiatru. Bardzo istotny jest dobór szkieł, ponieważ nie wszystkie nadają się do opraw sportowych.

- Oprawy sportowe są o wiele bardziej wygięte od tych, które nosimy na co dzień – tłumaczy Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO, producenta soczewek okularowych – Zastosowanie zwykłych soczewek spowodowałoby, że osie optyczne skierowane byłyby na boki, mimo tego że patrzymy na wprost. Sytuacja taka  prowadzi do wzmożonego wysiłku układu wzrokowego, co skutkować może zaburzeniami widzenia, bólem głowy oraz w skrajnym przypadku całkowitym brakiem możliwości użytkowania okularów Soczewki Relax odznaczają się dużym wygięciem, odpowiednio dostosowanym do kształtu opraw sportowych. Konstruktorzy soczewek okularowych uwzględnili to podczas opracowywania specjalnego programu pozwalającego wyliczyć właściwe moce szkieł oraz ich konstrukcję pod indywidualne potrzeby użytkownika. Aby umożliwić prawidłowe widzenie, moc szkieł za każdym razem obliczana jest na nowo,  przy zamawianiu bierze się pod uwagę o wiele więcej parametrów niż w zwykłych okularach. Uwzględnia się między innymi takie szczegóły jak: odległość źrenic od dolnej krawędzi oprawy, odległość soczewki od oka, jej pochylenie w stosunku do twarzy czy kąt wygięcia oprawy. Każde okulary są indywidualnie dostosowane do osoby, dzięki czemu zapewniają  maksymalny komfort użytkowania.


Kolor ma znaczenie

Barwa soczewek powinna być dobrana w taki sposób, aby umożliwiała narciarzowi czy snowboardziście poruszającym się z dużą prędkością szybkie zauważanie przeszkód i reakcję na zagrożenia. Na stoku niebezpieczeństwo stwarzać mogą: muldy, kamienie, czy niespodziewane zachowania innych „uczestników ruchu”. Ponieważ śnieg odbija promienie słoneczne i może powodować olśnienie, powinniśmy wybrać taki kolor, który będzie ten efekt niwelować.

–Pokrywa śnieżna emituje nieprzyjemne dla oka światło niebieskie, dlatego należy wybierać barwienie, które je zablokuje. Najlepsze do tego celu będą odcienie żółtego, złota, jasne szarości i róż. – podpowiada Jerzy Kramarczyk z JZO - Dodatkowo soczewki można pokryć srebrną powłoką FLASH, która nie tylko nada im efektownego, lustrzanego wyglądu, ale także odbijać będzie światło. Dzięki temu przy słonecznej pogodzie nie będzie ono męczyć  naszych oczu.


Barwy brązowe uwidocznią kontrasty i polepszą ostrość widzenia w warunkach dużego nasłonecznienia. Poprawią także postrzeganie głębi, co ma duże znaczenie, kiedy szusujemy po górzystym, nieznanym terenie. Jasne kolory (np. żółty, pomarańczowy czy różowy) doskonale sprawdzą się podczas opadów oraz w pochmurne i mgliste dni.

Dla osób spędzających na świeżym powietrzu długie godziny, dobrą propozycją są soczewki fotochromowe, które zmieniają barwę w zależności od nasłonecznienia. Soczewki Relax dostępne są także w tej wersji. Szkła w ostrym słońcu zmieniają kolor na bardzo ciemny, dlatego pełnią funkcję okularów przeciwsłonecznych. Kiedy nasłonecznienie jest słabsze, soczewki pozostają jasne.

Nie możemy również zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV, zwłaszcza przebywając w górach. Skuteczną ochronę przed tym promieniowaniem zapewnią  między innymi właśnie szkła fotochromowe lub soczewki zabarwione chemicznie

O firmie:
JZO to nowoczesna firma produkcyjno-handlowa, oferująca soczewki okularowe oraz maszyny i urządzenia do zakładów optycznych i gabinetów okulistycznych. Wyroby JZO dostępne są w zakładach optycznych na terenie całej Polski, gdzie dzięki kompetentnej obsłudze dobierane są do indywidualnych potrzeb użytkowników okularów.
JZO od lat utrzymuje mocną pozycję rynkową. Według badań branży jest najlepiej rozpoznawalną marką wśród polskich optyków. Za jakość oferowanych produktów i działalność na rzecz środowiska optycznego spółkę wielokrotnie nagradzano. Do najważniejszych wyróżnień należą: Godło Teraz Polska, Mister Eksportu, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Złoty Laur Klienta 2009 Soczewki okularowe JZO wykonane są w nowoczesnych technologiach z najnowocześniejszych materiałów. Są to najlepsze jakościowo, bezpieczne w użytkowaniu wyroby medyczne o nowoczesnych konstrukcjach, gwarantujące komfort widzenia.

Więcej informacji na stronie internetowej www.jzo.com.pl

Komentarze do: Okularnik na stoku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz