Szukaj

Alergiczne choroby oczu

Podziel się
Komentarze0

Alergie oczu to problem dotykający coraz większej ilości osób. Powodować je mogą pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, kurz. Wówczas nasze oko zaczyna tworzyć przeciwciała, a te objawiają się swędzeniem, pieczeniem i łzawieniem. Do najpopularniejszych alergicznych chorób oczu zalicza się alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie spojówek i rogówki, wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek.

Alergiczne choroby oczu

Alergiczne zapalenie spojówek

Ze względu na okresowość pojawiania się objawów wyróżnia się alergiczne zapalenie spojówki w postaci ostrej, sezonowej i całorocznej. Pierwsza z nich charakteryzuje się silnymi objawami uczulenia na skutek dużej ilości alergenów przedostających się do oka. Może zostać wywołana przez pyłki roślin, kurz, po miejscowym podaniu antybiotyku, użądleniu przez owady. Wówczas niezbędne jest ograniczenie kontaktu z alergenem, przepłukanie worka spojówkowego sztucznymi łzami, zimny okład, ewentualnie podanie leku odczulającego. Sezonowa postać zapalenia spojówek charakteryzuje się alergią na konkretne pyłki lub zarodniki grzybów pleśniowych pojawiających się w określonych miesiącach. Oprócz swędzenia do symptomów zalicza się również obrzęk i zaczerwienienie oka, a także brązowe przebarwienia pod dolnymi powiekami. Przy alergii całorocznej, objawy są niemal identyczne. Różnią się jedynie tym, że utrzymują się właściwie cały czas z lekkim nasileniem w okresie jesienno-zimowym. Uczulenie może powodować sierść zwierząt, kurz, roztocza, grzyby, lateks, leki.

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

To schorzenie znacznie poważniejsze od zwykłej reakcji alergicznej. Objawia się swędzeniem, łzawieniem, pieczeniem i światłowstrętem. W przypadku choroby zaawansowanej charakterystyczne są także zmiany oczu i skóry (owrzodzenia, blizny, obrzęk i pogrubienie powiek z obecnością wysychającego śluzu, poszerzenie naczyń krwionośnych, a nawet brodawki spojówek). Schorzenie może prowadzić do wielu powikłań jak na przykład zaćma, odwarstwianie się siatkówki, zakażenia gronkowcowe i grzybicze.

Leczenie polega na podawaniu preparatów przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidowych, maści immunosupresyjnych i kromonów.

Wypryskowe zapalenie oka

Wypryski na powiekach mogą pojawić się w przypadku alergii kontaktowej, ale również zapalenia powiek bądź spojówek. Do najczęstszych powodów zalicza się noszenie soczewek kontaktowych, bądź uczulenie na kosmetyki do makijażu (cienie, tusze do rzęs, kredki). Wypryskowe zapalenie oka charakteryzuje się swędzeniem i silnym zaczerwienieniem powiek. Leczenie polega głównie na unikaniu kontaktu z alergenem, w niektórych przypadkach stosuje się maści kortykosteroidowe.

Kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek

Występuje w momencie kontaktu z alergenem (sierścią zwierząt, lekiem, kurzem, kosmetykiem. Objawy są dość typowe: swędzenie, zaczerwienienie w okolicach oka. Czasem występuje obrzęk skóry i owrzodzenie. Leczenie polega na unikaniu kontaktu z substancją uczulającą, oczyszczeniu zimną wodą, okładach, nawilżeniu. W niektórych przypadkach choremu podaje się lek przeciwhistaminowy, kromony lub maści immunosupresyjne.

Marta Laburda

Komentarze do: Alergiczne choroby oczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz