Szukaj

Drganie powieki

Podziel się
Komentarze0

Każdemu kiedyś drgała powieka. Było to uczucie niekomfortowe, nieprzyjemne i irytujące. Czasem trwało to chwilę, a czasem i kilka godzin lub dni. Niekiedy było to drganie ciągłe, a niekiedy pomiędzy skurczami były przerwy, podczas których oddychaliśmy z ulgą, że może to już koniec.

Drganie powieki

Każdy, kto doświadczył drgania powieki lub powiek na pewno zastanawiał się dlaczego tak się dzieje i myślał, że z jego organizmem dzieje się coś złego. To nie prawda! Zazwyczaj przyczyny drgania powiek są błahe i łatwo je zniwelować.

Drganie powieki to mimowolny ruch (właściwie skurcz) mięśni w jednej lub obydwu powiekach. Może być w postaci łagodnej, która po jakimś czasie mija i nie utrudnia nam za bardzo życia lub w postaci ostrzejszej, kiedy natężenie lub moc skurczów jest na tyle silna, że nie możemy właściwie funkcjonować. W skrajnych przypadkach nie można otworzyć oka (zdarza się raz na 20 tysięcy przypadków).

Objawy drżenia powieki

Oprócz mimowolnych skurczów mięśni wokół oka objawami drżenia powieki może być nadmierne mruganie. Oko może być też wysuszone, a kontakt z mocnym, jasnym światłem może boleć z powodu nadwrażliwości na światło. Często też czujemy, że nasze oczy są zmęczone i ciężkie. Przyczyn tego stanu może być wiele.

Kawie, alkoholowi i papierosom mówimy NIE!

Podstawową przyczyna drgania powiek jest niedobór magnezu, który może powodować też drżenie innych mięśni. Niedobór magnezu w naszym organizmie może być spowodowany piciem zbyt dużej ilości kawy, alkoholu, paleniem papierosów, czy braniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Najlepiej na pewien czas zrezygnować z tych przyjemności lub chociaż je ograniczyć. Braki magnezu w organizmie pojawiają się również, jeżeli chorujemy na cukrzycę lub cierpimy na przewlekłe biegunki. Na szczęście niedobór magnezu łatwo jest uzupełnić wzbogacając dietę o produkty bogate w ten minerał: kakao, gorzka czekolada, biała fasola, orzechy laskowe, płatki owsiane, ciecierzyca, groch, szpinak, makrela, dorsz, czy banany. Zalecane jest również wprowadzenie magnezu, jako suplementu diety.

Nie daj się stresowi

Wiadomym jest, ze stres nie działa sprzyjająco na nasz organizm i może być także sprawcą tego mało komfortowego stanu drżenia powieki. Jeżeli podejrzewamy, że stres jest przyczyną naszego złego samopoczucia to musimy troszkę zwolnić, wypocząć i zrelaksować się. Bardzo pomagają kąpiele z olejkami. Uspokajająco działają olejki z drzewa różanego, geraniowy, grejpfrutowy i pomarańczowy. Kojąco i rozluźniająco zadziała również herbatka z melisy oraz ćwiczenia relaksacyjne.

Nie zapominaj o śnie

Kolejnym powodem drgania powiek może być brak snu. Jeżeli nie wysypiamy się nasz organizm jest przemęczony i nasz mózg może wysyłać błędne sygnały, które będą powodować skurcze naszych powiek. Może to być też zależne bezpośrednio od zmęczonego oka, które przemęczone odbieraniem bodźców wysusza się.

Jak leczyć drganie powieki?

Najczęściej drganie powiek ustępuje samoistnie. Możemy jedynie delikatnie pomóc rozluźnić się naszym mięśniom wykonując delikatny masaż drżącej powieki. Jeżeli przyczyna jest suchość oka, powinno wystarczyć zaaplikowanie kropel do oczu. Jeżeli jednak drganie nie ustępuje przez około tydzień, należy się skonsultować z lekarzem. Przy przewlekłej postaci skurczów stosowane są zastrzyki w okolice twarzy. Wywołują one porażenie mięśni wokół miejsca choroby. Zastrzyk robi się raz na 3 miesiące. W wypadku, gdy nie pomagają już żadne inne metody, a drganie jest uciążliwe dla pacjenta operacyjnie usuwa się mięśnie wokół powiek. Zdarza się to jednak naprawdę rzadko!

Jeśli oprócz drgania występuje u Ciebie zaczerwienienie oka lub sączy się z niego niepokojąca maź, koniecznie skontaktuj się z okulistą! Może to oznaczać zapalenie spojówki lub rogówki.

Komentarze do: Drganie powieki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz