Szukaj

Warzywa i suplementy diety poprawiają wzrok

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła, postępująca choroba oczu, na którą cierpią najczęściej osoby po 50 roku życia. Choć nie ma na nią lekarstwa, to można próbować zahamować jej rozwój. Kolejne badania naukowe pokazują, że odpowiednie odżywianie i przyjmowanie określonych suplementów diety poprawia jakość widzenia u osób z wykrytym zwyrodnieniem plamki żółtej.

Siatkówka to błona znajdująca się wewnątrz gałki ocznej, której zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych. Komórki siatkówki zawierają trzy barwniki - luteinę, zeaksantynę i mezozeaksantynę, które odpowiadają m.in. za absorpcję światła niebieskiego, chroniąc oczy przed jego szkodliwym działaniem. To tak, jakby mieć w oku wewnętrzne okulary - mówi Billy Hammond z University of Georgia w Athens. Zmniejszają one intensywność światła i zapobiegają zacieraniu konturów tworzonego obrazu.

Te barwniki (należą do grupy karotenoidów) obecne są w siatkówce w stosunku 2:1:1 i koncentrują się zwłaszcza w obrębie plamki żółtej, która skupia największą ilość czopków, dzięki czemu charakteryzuje się ogromną wrażliwością na światło i barwy. Plamka oczna wpływa na widzenie centralne (środkowe) - jego jakość sprawdza się mierząc ostrość wzroku np. podczas czytania.

Poziom stężenia luteiny, zeaksantyny i mezozeaksantyny ma bardzo duży wpływ na jakość widzenia, a niedobory tych barwników mogą prowadzić do zwyrodnienia w obrębie plamki żółtej.

Luteinę, zeaksantynę i mezozeaksantynę możemy dostarczyć organizmowi poprzez odpowiednią dietę. Im więcej jemy produktów będących źródłem tych barwników, tym więcej będzie się ich znajdować w obrębie plamki żółtej. Teoretycznie w każdym wieku można poprawić wzrok poprzez przyjmowanie suplementów lub wprowadzenie zmian w diecie.

Duża próba kliniczna obejmująca test suplementów ma się niedługo zakończyć, ale mniejsze badanie, w ramach którego 36 osób codziennie przez sześć miesięcy przyjmowało pigułkę zawierającą wszystkie trzy barwniki, już przyniosło pozytywne wyniki. Efekt był na tyle duży, że uczestnicy badania zauważali np. różnicę w czasie prowadzenia pojazdów nocą, kiedy blask reflektorów innych samochodowych nie był już dla nich tak oślepiający.

Jeden z autorów badania, John Nolan z Instytutu Technologii w Waterford w Irlandii twierdzi, że zwiększenie poziomu barwników plamki ocznej powinno być nawet bardziej skuteczne niż noszenie przyciemnianych żółtych okularów do jazdy nocnej, które zakładają niektóre osoby. Takie okulary blokują niebieskie światło z w obrębie całej siatkówki. Dodatkowa ilość barwników plamki żółtej natomiast nie zatrzymuje światła, które dociera do komórek siatkówki znajdujących się poza plamką, dzięki czemu nie zmniejsza się pole widzenia.

Nolan podkreśla, że ważne jest przyjmowanie suplementów zawierających wszystkie trzy substancje, natomiast Hammond uważa, że najlepiej jest, aby te związki pozyskiwać z naturalnych produktów, jedząc dużo zielonych warzyw liściastych, zawłaszcza kapusty i szpinaku. Innymi dobrymi źródłami tych barwników są też czerwona papryka, dynia, buraki, kukurydza, groch, fasola, brokuły, brukselka, a także żółtko jaja.

Dieta bogata w barwniki plamki żółtej może nie tylko poprawić wzrok, ale faktycznie nawet go uratować. Gdy się starzejemy komórki siatkówki w plamce żółtej często ulegają uszkodzeniu. W miarę postępu choroby pogarsza się wzrok, zwłaszcza gdy patrzymy na wprost. Widziany obraz jest rozmazany, kontury nieostre, a widziane kolory wyblakłe. Na całym świecie ponad 30% osób powyżej 70 roku życia ma zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty.

Ponieważ nie wynaleziono skutecznego leku na tą chorobę, najlepszym rozwiązaniem jest wczesne wykrywanie zwyrodnienia plamki żółtej, kiedy zatrzymanie rozwoju patologii funkcjonowania oka jest jeszcze możliwe. Badania wykazały, że osoby, które we wczesnych stadiach choroby brały suplementy barwników plamki żółtej, witaminę C, E i cynk były o 25 % mniej narażone na pogorszenie jakości widzenia.

Początkowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej są ciężkie do wychwycenia (można je jedynie zauważyć patrząc każdym okiem osobno), więc bardzo ważne są regularne badania i kontrolowanie wzroku u okulisty.

Komentarze do: Warzywa i suplementy diety poprawiają wzrok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz