Szukaj

Jak dbać o oczy?

Podziel się
Komentarze2

W czasach, gdy krótkowzroczność jest epidemią, szczególnie wśród młodego pokolenia, warto odpowiednio zatroszczyć się o swoje oczy. To narząd bardzo wrażliwy, dlatego należy mu się szczególna opieka. Profilaktyka jest w tym przypadku jak najbardziej potrzebna.

Jak dbać o oczy?

Czego nie lubi nasz wzrok?

Nasze oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale przede wszystkim organ pozwalający postrzegać i obserwować najbliższe otoczenie. Niestety, jest wiele czynników, które im szkodzą. Dlatego warto wiedzieć, czego unikać i zapoznać się z następującą listą: dym z papierosów, za słabe lub za mocne oświetlenie w pomieszczeniu, w którym czytamy bądź piszemy, zanieczyszczone środowisko, praca w kurzu, pływanie w chlorowanej wodzie, czytanie w pozycji leżącej (albo podczas kataru czy przeziębienia), długie wytężanie wzroku, nieodpowiednia dieta, źle dobrane okulary albo soczewki,  stres, nadciśnienie tętnicze.

Odpowiednie przeciwdziałanie, czyli profilaktyka


Ilość elementów negatywnie wpływających na stan naszych oczu jest rzeczywiście spora. Niezbędne jest zatem zastanowienie się, jak można ich skutecznie unikać. Bardzo często na nasz wzrok ma wpływ styl życia, jaki prowadzimy. Zwykle to my sami jesteśmy winni za pogorszenie ostrości widzenia. Najlepszym sposobem byłoby zwolnienie tempa, ale wszyscy wiemy jak ciężko realizować takie postanowienia. Przestrzegając jednak pewnych zasad możemy zapewnić swoim oczom dobrą kondycję i blask.

Przede wszystkim słuchajmy się zaleceń i wskazówek lekarza okulisty, nie unikajmy okularów korygujących, jeśli koniecznym jest ich stosowanie. Trzeba pamiętać, że wiele szkód czyni przebywanie przed monitorem. Jeżeli ten problem dotyczy nas (a na pewno dotyczy, w końcu prawie każdy praktycznie codziennie używa komputera) powinniśmy raz do roku zgłaszać się na badania okulistyczne. Zorganizumy także miejsce pracy tak, aby jak najbardziej odciążyć oczy. Zadbajmy o odpowiednie światło, rozproszone a nie punktowe, właściwą odległość od monitora – 50 – 70 cm i  zaopatrzmy ekran monitora w specjalny filtr chroniący oczy.


Organizacja miejsca pracy

Niezwykle istotnym jest także otoczenie, w którym przebywamy. Nieodpowiednie potrafi być zabójstwem dla naszego wzroku. W pierwszej kolejności miejmy na uwadze wilgotność powietrza. W pokoju ustawmy nawilżacze oraz miseczki z wodą. Niezłym pomysłem są również wietrzenia pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że zieleń oznacza spokój, równowagę. Odnosi się to także do naszego wzroku, który relaksuje się, gdy na nią patrzymy. Zadbajmy zatem, by w naszym pokoju nie zabrakło doniczek z roślinami.

Systematycznie uzupełniajmy płyny, najlepiej zapewniając sobie orzeźwiające dawki wody mineralnej. Wszelkiego rodzaju przerwy, czy to w pracy czy w szkole, starajmy się poświęcać na spacery przy dziennym oświetleniu oraz gimnastykę oczu. Ta ostatania, niezbyt czasochłonna czynność (bo trwająca maksimum 10 minut) pozwoli odprężyć się wzrokowi. Warto także pomyśleć o zakupie specjalnych okularów do pracy przy komputerze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szkieł z różnymi powłokami ochronnymi, m. in. antyrefleksyjną bądź hemą.


Odpoczynek


Po dniu ciężkiej pracy naszemu całemu organizmowi należy się solidny odpoczynek, nie wyłączajac oczu. Miejmy to na uwadze, wybierając formę relaksacji i wypoczywania. Najtrafniejszym byłoby robić to po prostu poprzez sen. Jednak musi on trwać odpowiednio długo, co najmniej 7 -8 godzin.  Zadbajmy, aby podczas drzemki zawsze było ciemno. Możemy nawet zainstalować w oknach rolety albo specjalne zasłony. Takie wymagania są bardzo wskazane, gdyż tylko w takich warunkach oczy odpoczywają, a w ich siatkówkach powstaje światłoczuły barwnik niezbędny do prawidłowego widzenia, rodopsyna.

Kąpiele słoneczne a zdrowe oczy


Słońce nie jest naszym sprzymierzeńcem w profilaktyce wad wzroku. Emitowane promieniowanie ultrafioletowe męczy wzrok, ale może być także przyczyną wielu schorzeń. Ponadto spotyka się coraz więcej osób cierpiących na fotoalergię, czyli uczulenie na słońce. Objawia się łzawieniem i pieczeniem oczu oraz zapaleniem spojówek. Długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych (np. podczas opalania) może także być przyczyną choroby siatkówki i rogówki, a także przyspieszać mętnienie oka, czyli zaćmę.

Aby nie odczuwać skutków nadmiernej ekspozycji na promienie ultrafioletowe stosujmy okulary przeciwsłoneczne. Nie wszystkie jednak zapewniają identyczną ochornę. Przy ich wyborze musimy pamiętać o kilku zasadach:
  • Nie kupujmy okularów na straganach, ale w profesjonalnych salonach optycznych, gdzie otrzymamy towar faktycznie spełniający swoją funkcję.
  • Zwróćmy uwagę na soczewki, istotne by były oznakowane certyfikatami europejskimi (CE), bo tylko takie skutecznie chronią przed promieniowaniem UV.
  • Czytajmy uważnie etykietę, powinniśmy w niej znaleźć wszystkie symbole określające, ile promieniowania pochłaniają dane szkła.
  • Chociaż kuszą nas fantazyjne kolory, niecodzienne barwy, to w ostateczności wybierzmy okulary z ciemnymi szkłami. Te żółte, różowe czy niebieskie mimo, że z pewnością bardzo estetyczne, nie zapewnią nam zniwelowania jaskrawości słońca, a więc nie zmniejszą intensywności jego światła.

Komentarze do: Jak dbać o oczy? (2)

Marcelka
Marcelka 02-06-2014 22:51

Jak dbać o oczy przy komputerze?

2

A co z pracą przy komputerze? Jak wtedy dbacie o oczy?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze