Szukaj

Zaćma

Podziel się
Komentarze5

Zaćme można podzielić na zaćma starczą oraz zaćme wrodzoną. Zaćma starcza objawia się różnymi zaburzeniami wzroku. Poczatkowo chorzy skarżą sie na widzenie przedmiotów w otoczkach barwnych. Gdy zaćmienie soczewki powiększa sie, ostrośc wzroku coraz bardziej zmniejsza się, aż do poczucia światła. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Gdy soczewka ulednie zmętnieniu nawet gołym okiem mozna zauważyć  zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały.

Inne nazwy choroby: Katarakta;
Zacma wrodzona spowodowana jest zaburzeniami rozwoju oka w pierwszych miesiącach życia płodowego. Przyczyną moga być choroby matki w okresie ciąży, głównie zakażenia wirusowe (różyczka, żółtaczka zakaźna, grypa). Niekiedy zmiany w soczewce uwarunkowane sa genetycznie, wystepują dziedzicznie i rodzinnie.


Leczenie:

W przypadku zaćmy starczej w początkowym okresie u częsci chorych skutecznie działają leki przeciwkataraktowe, podawane w postaci kropli ocznych. W wiekszości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne. Natomiast leczenie wrodzonej zaćmy jest wyłącznie operacyjne.

Komentarze do: Zaćma (5)

borneo
borneo 20-06-2018 10:21

usuwanie zaćmy w Czechach

1

Mama mojej koleżanki miała operację w PROVISUS w Czechach. Wszystko załatwiali w Polsce. NFZ pokrywa koszty, w ramach leczenia transgranicznego, z tym na szczescie problemow nie ma. Wszystko na miejscu było zapewnione. O... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
mabytom
mabytom 25-07-2011 22:54

zaćma dziedziczna

3

Mam nieszczęście dziedziczenia zaćmy, czy są może osoby, które już poddały się operacji? na co zwrócić uwagę po i przed operacja?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Marta
~Marta 30-06-2007 08:14

Możliwe wyleczenie?

1

Czy mozliwe jest wyleczenie oczoplàsu, ktory jest konsekwencja zasmy wrodzonej?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze