Szukaj

Jak dbać o wzrok?

Podziel się
Komentarze0

Wzrok, jako jeden z naszych pięciu zmysłów jest czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Oczy są naszymi oknami na świat dlatego należy o nie odpowiednio dbać aby służyły nam możliwie jak najdłużej. Jak to robić? O tym poniżej.

Jak dbać o wzrok?

Dieta dla zdrowych oczu

Nie od dziś wiemy, że jesteśmy tym, co jemy, i że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, na każdy z naszych narządów, na każdą cząstkę naszego ciała. Nie inaczej jest z naszymi oczami, z naszym wzrokiem. Aby zapewnić sobie długowieczny, bardzo dobry i niewymagający korekt wzrok, powinniśmy zacząć spożywać odpowiednie produkty.

Nie będzie niespodzianką, że chodzi tu o warzywa i owoce, a w szczególności marchew, która jest istną kopalnią beta-karotenu, który jest przeciwutleniaczem i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Brokuł, papryka i brukselka zawierają dużo witaminy C, która jest zbawienna dla naszych oczu. Łosoś, tuńczyk i sardynki, które zawierają tłuszcze omega-3 chronią naczynia krwionośne w naszych oczach. Słodkie ziemniaki i szpinak, podobnie jak wcześniej wspomniane warzywa, są bogate w beta-karoten i witaminę C, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu.

Okulary z filtrem UV

Tak prosta czynność jak noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV zmniejsza ekspozycję naszych oczu na działanie promieni słonecznych. Zbyt duża ekspozycja może doprowadzić do degeneracji plamki żółtej, zaćmy, skrzydlika (pterygium). Pamiętajmy, że nawet w cieniu jesteśmy znacząco narażeni na promieniowanie UV.

Mniej czasu przed komputerem

Staraj się spędzać mniej czasu patrząc na ekran komputera, które powoduje męczenie oczu,  ich suchość, niewyraźne widzenie, ponadto bóle głowy, pleców i szyi. Jeśli jednak nie jesteś w stanie ograniczyć tego czasu, staraj się chociaż mrugać co 30 sekund, aby twoje oczy tak bardzo nie wysychały.

Ćwicz swoje oczy

W ciągu dnia, w trakcie pracy przy komputerze czy długim czytaniu rób sobie trzyminutowe przerwy na ćwiczenia oczu, tzw. jogę oczu. Próbuj skupiać swój wzrok naprzemiennie na obiektach blisko ciebie i na obiektach od ciebie oddalonych, powtarzaj ten proces kilkukrotnie. Ponadto kieruj swój wzrok jak najbardziej w prawo, później jak najbardziej w lewo. Z zamkniętymi oczami staraj się kierować wzrok w dół i do góry. Oddal od swojej twarzy wyciągnięty kciuk i coraz bardziej przybliżaj go do twarzy nie spuszczając z niego oczu.

Nie czytaj w słabym świetle

Czytanie w słabym świetle powoduje zwiększony wysiłek oczu, przez co ich zmęczenie, co w rezultacie może uszkadzać wzrok. Staraj się nie czytać po zmroku, gdyż nawet jasne, ale sztuczne światło negatywnie wpływa na twoje oczy.

Unikaj dymu papierosowego

Najlepszym wyjściem jest rzucenie palenia, które ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie, ale jeśli nie jesteś w stanie, staraj się chociaż w jak największym stopniu unikać zadymionych pomieszczeń, pal na zewnątrz. Dym papierosowy może prowadzić do zaćmy, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zwyrodnienia plamki żółtej.

Ponadto staraj się raz w roku odwiedzać okulistę i robić sobie badania kontrolne, nie wkładać brudnych rąk do oczu, nie trzeć oczu, nie patrzeć bezpośrednio na bardzo jasne obiekty takie jak słońce, nosić odpowiednio dobrane okulary i szkła kontaktowe, unikać noszenia szkieł kontaktowych dłużej niż 19 godzin oraz absolutnie w nich nie śpać! Oczy również potrzebują tlenu.

Jeśli zaczniesz stosować się do tych prostych zasad i wprowadzać powyższe nawyki w życie, twoje oczy na pewno ci się za to odwdzięczą i długą będą ci służyć.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Jak dbać o wzrok?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz