Szukaj

Czym jest irydologia?

Podziel się
Komentarze0

Irydologia jest dziedziną paramedyczną, która bada powiązanie między stanami chorobowymi, a zmianą tęczówki oka. Twierdzi się, że powierzchnia tęczówki może być źródłem informacji o zdrowiu naszych narządów.

Czym jest irydologia?

Prawa tęczówka odzwierciedla kondycję zdrowotną organów występujących po prawej stronie, natomiast lewa - organów po lewej. Irydolog jest w stanie ustalić bez konieczności wykonywania jakichkolwiek badań, co dzieje się w organizmie pacjenta.

Jak przebiega badanie?

Podczas takiej wizyty lekarz ogląda obie tęczówki oczu za pomocą lampy szczelinowej. Posiada ona funkcje rozjaśniania, co pozwala na dokładne obejrzenie wszystkich zmian występujących na ich powierzchni. Do pełnej diagnozy potrzebny jest dokładny ogląd gałki ocznej. Lekarz zwraca uwagę na jej kształt, umiejscowienie źrenic, a nawet wygląd spojówek. Takie badanie jest zupełnie bezbolesne oraz nieszkodliwe dla naszych oczu. Na jego podstawie irydolog potrafi określić stadium choroby, na którą cierpi badana osoba.

Rozwój irydologii

Największe uznanie oraz poparcie irydologia zdobyła w Sanach Zjednoczonych oraz Europie. Stała się ona również powodem powstania nowoczesnych technik, które ułatwiają ogląd tęczówek. Najczęściej wykorzystuje się urządzenia telewizji barwnej, a także urządzenia komputerowe, które zapewniają wysoką jakość obrazu. Zapewnia to możliwość oglądania tęczówki nawet w 50 - krotnym powiększeniu.


Skuteczność badania


Irydologie charakteryzuje wysoki wskaźnik sprawdzalności. Skuteczność wykonywanych badań wynosi aż 80-95%. Nie można tej metody stosować jedynie w przypadku dzieci, które jeszcze nie ukończyły 4. roku życia oraz u osób, które przebyły operacje oczu.


Na podstawie tęczówki irydolog jest w stanie określić stan organizmu pacjenta oraz schorzenia na które najprawdopodobniej dana osoba będzie cierpieć w przeciągu kilku lat. Czasami takie badanie zapewnia nam wykrycie chorób, a także rozpoznanie ich stadium, kiedy nie da się tego dokonać innymi metodami.

Jak to działa?

Wygląd tęczówki, jej kolor oraz kształt daje nam kompletne informacje na temat naszego stanu zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ jest to najwrażliwsza część naszego organizmu. Bardzo szybko zachodzi reakcja między okiem, a zmianami w układzie krwionośnym oraz nerwowym. Znajdują się w nim zakończenie nerwowe, które są powiązane z każdym z narządów wewnętrznych oraz z każdą częścią naszego ciała. Oko, a w szczególności jego tęczówka daje nam wyraźny sygnał, że w organizmie zostały rozpoznane zmiany chorobowe, które należy jak najszybciej poddać leczeniu.

Ocena irydologiczna


Należy pamiętać, iż ocena irydologiczna nie jest równa diagnozie lekarskiej, a jedynie pomaga rozpoznać niepokojące zmiany. Jest to tylko metoda pomocnicza oraz uzupełniająca. Bardzo często zastępuje bardzo kosztowne oraz bolesne badania, dzięki czemu zyskała duże grono zwolenników. Nie możemy jednak mylić jej z fachowymi badaniami, którym należy się niezwłocznie poddać zaraz po rozpoznaniu w celu zahamowania dalszego rozwoju choroby.

Jakie są prognozy?

Irydologia staje się coraz bardziej powszechniejsza. Coraz więcej lekarzy staje się jej zwolennikami i wprowadza ją do swojej praktyki lekarskiej. Jej ogromnym plusem jest możliwość wykrycia chorób, które mogą nas dotknąć za kilka lat, a także bezbolesność i małe koszty badania.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Czym jest irydologia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz