Szukaj

Które choroby można wyczytać z oczu?

Podziel się
Komentarze0

Mówi się o oczach, że są zwierciadłem duszy. A co, jeśli dowiedzielibyście się, że tak naprawdę to zwierciadła ciała? Bazując na badaniu okulistycznym można zdiagnozować wiele chorób! Sprawdź, co tak naprawdę kryjesz pod powiekami!

Które choroby można wyczytać z oczu?


Jak to możliwe?


Zainfekowane tkanki oczodołu i oka mogą sygnalizować wiele poważnych chorób, między innymi metaboliczne, endokrynologiczne bądź te o podłożu zapalnym. Lekarz okulista może je stwierdzić na podstawie badania naszych oczu lub nawet ustalić, czy mamy do nich tendencję!

CUKRZYCA:


Powikłania narządu wzroku przy cukrzycy występują w charakterze retinopatii cukrzycowej. Jest to  uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka. Schorzenie rozwija się wprost proporcjonalnie do czasu trwania cukrzycy. Wpływ na powstawanie retinopatii mają hiperglikemia, czyli za wysokie stężenie cukru we krwi oraz nadciśnienie tętnicze. Zmiany te występują u 60% cukrzyków po 20 latach choroby.

Retinopatia początkowo powoduje upośledzenie widzenia, a następnie nawet całkowitą utratę wzroku. Można jej zapobiec, jeśli cukrzyca jest skutecznie leczona od wczesnego stadium.

To schorzenie charakteryzuje się poszerzeniem żył siatkówki, uszkodzeniem ścian drobnych tętniczek oraz pękaniem naczynek, co skutkuje tworzeniem się wylewów do siatkówki. Może wystąpić także zamykanie się światła tętniczek.

Najskuteczniejsze leczenie retinopatii cukrzycowej polega na laseroterapii. Laser używany jest do zamknięcia przeciekających naczyń krwionośnych. Zapobiega to tworzeniu się nowych zmian patologicznych na siatkówce. Takie leczenie zastosowane w odpowiednim momencie znacznie poprawia jakość widzenia i wielu pacjentom może uratować wzrok.


Chorzy na cukrzycę powinni bezwzględnie przestrzegać odpowiedniej diety, regularnie sprawdzać swój poziom cukru oraz chodzić do okulisty co najmniej raz w roku. Wraz z długością trwania choroby, zwiększać powinna się częstotliwość badań kontrolnych.

Retinopatia cukrzycowa jest uleczalna, jeśli w odpowiednim momencie zastosuje się kurację laserową. O tym może zadecydować jedynie lekarz, więc nie należy lekceważyć wizyt u specjalisty.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE:

Ta choroba w ponad 50%, a u kobiet nawet w prawie 70%, występuje wraz z cukrzycą.

Jest to schorzenie układu krążenia, podczas którego dochodzi do przewlekłego lub stałego podwyższenia ciśnienia tętniczego.
Podczas tej choroby dochodzi do zwężenia i stwardnienia naczyń krwionośnych siatkówki. Obserwacja oka pozwala ocenić stan innych naczyń w organizmie i poprawia skuteczność leczenia.

Oczywiście, najlepiej zadbać o profilaktykę! Zrezygnuj z nadmiaru soli w potrawach i wszystkich produktów przetwarzanych, które zawierają jej znaczną ilość. Zaliczają się do nich między innymi konserwy, chipsy, ryby wędzone, słone pieczywo (np. paluszki). Ciśnienie obniża również aktywność fizyczna, jednak nie muszą być to biegi wyczynowe. Zacznij od codziennego, piętnastominutowego spaceru bądź jego wydłużonej wersji w większych odstępach czasowych. Dodatkowo odstaw sól i drugą filiżankę kawy, a kup ciśnieniomierz i ciesz się dobrymi wynikami pomiarów ciśnienia swojej krwi.

MIAŻDŻYCA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH:

Ta choroba powstaje na skutek zmniejszenia tętnic przez zalegający w nich tłuszcz. Przyczynia się ona do nadciśnienia tętniczego. Może ona być przyczyną zatorów w tętnicach siatkówki lub zamknięcia ich światła blaszkami miażdżycowymi.

Zapobiec chorobie można przez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Jedzmy więc więcej pełnoziarnistego pieczywa i polskich ryb, które żyją w zimnych wodach oraz przynajmniej raz w tygodniu wybierzmy się na długodystansowy spacer, w butach na grubych podeszwach i bez obciążenia.

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW:


Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Objawy to ból i obrzęk stawów, a także ograniczenie ich ruchomości. Mogą wystąpić m.in. zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki oraz zespół suchego oka.

Okulista też lekarz

Potraktujmy wizytę u okulisty poważnie, ponieważ może ona naświetlić pewne informacje o naszym stanie zdrowia. Powinniśmy regularnie uczęszczać na badania kontrolne i nigdy nie lekceważyć objawów ze strony naszych oczu!

Komentarze do: Które choroby można wyczytać z oczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz