Szukaj

Choroby powiek

Podziel się
Komentarze1

Często spotykamy się z takimi problemami jak zaschnięta wydzielina na rzęsach czy zaczerwienienie w okolicy oka. Zdarza się też, że trafiamy na mniej charakterystyczne objawy choroby powiek takie jak swędzenie, pieczenie oraz łzawienie oczu. Powodem są nieprawidłowośći brzegów powiek.

Choroby powiek


Każda zauważona przez nas zmiana  powinna być natychmiast skontrolowana przez lekarza okulistę. Na powiekach mogą rozwijać się niewielkie i niezagrażające naszemu zdrowiu dolegliwości, ale również nowotwory złośliwe.Żeby mówić o schorzeniach powiek, najpierw należy przyjrzeć się dokładnie czym one właściwie są. Są to miękkie aparaty ochronne oka, pokrywające gałkę oczną. Zabezpieczają ją przed nadmiarem światła oraz urazami mechanicznymi. Składają się ze spojówki, umiejscowionej wewnątrz i cienkiej skóry zawierającej gruczoły łojowe.

Na jakie choroby narażone są powieki?

Stany zapalne powiek najczęściej wywołane są bakteryjnymi zakażeniami, którym towarzyszy obniżenie odporności organizmu. Najczęściej spotykaną infekcja powieki jest jęczmień. Wyróżniamy dwa rodzaje:

- jęczmień wewnętrzny, charakteryzujący się zaczerwieniem oka, opuchlizną i bólem. Zazwyczaj zanika on samoistnie po kilku dniach, jednak w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że powstaje powikłanie w postaci zapalenia oka,

- jęczmień zewnętrzny, podczas którego objawy nie nasilają się tak jak przy jęczmieniu wewnętrznym. Po kilku dniach ulega on likwidacji.


W obu tych przypadkach należy stosować okłady rozgrzewające, oraz antybiotyki do worka spojówkowego. Nie możemy stosować leków zawierających kortykosteroidy. Kiedy jęczmień nabiera sporych rozmiarów a objawy się nasilają, należy udać się po poradę do specjalisty. Infekcja ta bowiem, uważana za niegroźną, może być przyczyna poważnych powikłań. Kolejna dobrze znaną nam chorobą powiek jest gradówka. Na skutek blokady gruczołu łojowego powstaje niewielki, niebolesny guzek. Chociaż skóra wokół oka jest zaczerwieniona, to infekcji zazwyczaj nie towarzyszy tak silny ból jak w przypadku jęczmienia. Co ciekawsze- choroba ta rozwija się po wewnętrznej stronie oka, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Gradówka objawia się również jako nawracający jęczmień, po zewnętrznej stronie powieki.


Następnym stanem zapalnym z którym spotykamy się na co dzień, jest zapalenie brzegów powiek. Dochodzi do niego głównie poprzez zakażenie bakteryjne.  Lokalizuje się w części powiek w której rosną rzęsy. Jest to przewlekłe schorzenie, trudne do leczenia. Powoduje uciążliwe dolegliwości ze strony narządu wzroku. Objawia się najczęściej pieczeniem i zaczerwieniem górnej powieki.

Oprócz bakteryjnych infekcji powiek, występują również choroby wirusowe, zaliczamy do nich:

opryszczkę zwykłą – na skórze powieki pojawiają się drobne pęcherze wypełnione płynem. W takim przypadku należy zastosować miejscowe leczenie antybiotykami przeciwwirusowymi,

półpaśca ocznego – choroba ta objawia się ostrym pieczeniem, swędzeniem oraz pojawieniem się pęcherzyków wypełnionych płynem. Leczenie odbywa się przy wykorzystaniu leków przeciwwirusowych oraz środków przeciwbólowych,

ospice krokowiankową – w tym przypadku wystąpić mogą liczne powikłania takie jak zapalenie rogówki czy oczodołu. Najniebezpieczniejsze może okazać się zapalenie mózgu. W przypadku leczenia, w dużej mierze pomagają antybiotyki. Ważna jest również witamina B.


Autor: Martyna CzerwińskaKomentarze do: Choroby powiek (1)

Martula90
Martula90 13-04-2016 14:12

nużeńce

1

Ciekawa jestem czy istnieje jakieś inne niż nużeńcowe zapalenie brzegów powiek. Nie znam się na tym, ale sama miałam chyba właśnie to spowodowane przez nużeńce. Diagnozowałam się zresztą sama bo na wizyte u okulisty musi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze