Szukaj

W zdrowych oczach, zdrowy duch!

Podziel się
Komentarze1

Wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, w klimatyzowanych pomieszczeniach, w dodatku przed monitorem komputera z pewnością nie sprzyja naszym oczom, wręcz przeciwnie, każdego dnia powoduje, że narażamy się na utratę zdrowia, wysilając wzrok.

W zdrowych oczach, zdrowy duch!

Współczesny styl życia z pewnością nie sprzyja zmysłowi wzroku – życie w ciągłym pośpiechu, zapracowanie, przebywanie w samym centrum zanieczyszczonego środowiska, zmęczenie – to tylko niektóre czynniki, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Nie tylko powodują osłabienie odporności, ale także na osłabienie wzroku.

Czujność to podstawa!

Na punkcie swojego wzroku powinniśmy być szczególnie wyczuleni, bowiem to właśnie m.in. dzięki zdrowym oczom, możemy normalnie funkcjonować. Jeżeli jednak każdego ranka budzimy się z zaczerwienionymi spojówkami, które na dodatek złego pieką i swędzą, powinniśmy zaniepokoić się stanem naszych oczu. Ba! Nie tylko zaniepokoić, ale także odpowiednio zareagować!

Pierwszą pomoc powinny stanowić nie tylko domowe sposoby, ale także preparaty dostępne w aptekach bez recepty, które swoim działaniem z pewnością pomogą wyeliminować dokuczliwe dolegliwości. W pierwszej kolejności powinniśmy zrobić sobie okład na oczy z herbaty, która skutecznie „wyciągnie” z naszych oczu całe zmęczenie. Skuteczny okaże się także zimny kompres nałożony na powieki. Prócz tego można również zastosować do oczu kojące krople, najlepiej ze świetlika lekarskiego. Na pewno nie wolno nam lekceważyć złego stanu naszych oczu a winy zrzucać na przepracowanie. Pamiętajmy, jeżeli dużo pracujemy, powinniśmy bardziej zapobiegać niż leczyć, co oznacza, że o wzrok trzeba dbać cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości.

Jak sobie pomóc?

Jeżeli nie możemy ograniczyć liczby godzin spędzonych w czasie pracy i przed komputerem, powinniśmy zadbać o to, aby stworzyć swoim oczom odpowiednie warunki do pracy, by w mniejszym stopniu były narażone na podrażnienia i całodniowy wysiłek.

Odpowiednie światło!


Pamiętajmy, że światło emitowane przez monitor komputera to stanowczo za mało dla naszych oczu. Słabe oświetlenie za pomocą lampki nocnej i praca w półmroku też nie sprawi, że nasze oczy poczują się lepiej. Najlepszym rozwiązaniem dlatego jest praca w ciągu dnia, a jeżeli nie jest to możliwe, należy przebywać w pomieszczeniu dobrze oświetlonym za pomocą lampy, która daje równomiernie rozproszony blask. Pamiętajmy, że taka lampa powinna, jak najlepiej naśladować naturalne oświetlenie.

Laptop powinien być na linii wzroku!

Obecnie, prawie każdy z nas korzysta z laptopa, a nie jak to jeszcze niedawno było, z komputera stacjonarnego, który zapewniał nam tym samym, stanowisko pracy. Z laptopów korzystamy czasami całymi dniami, trzymając je na kolanach, nie tylko w niewłaściwej pozycji, ale także poniżej naszej linii wzroku. Pamiętajmy, że komputer w czasie pracy powinien stać na podwyższeniu, tak aby górny brzeg monitora znajdował się na wysokości oczu. Następnym, bardzo ważnym punktem, jest odległość oczu od monitora, która nie powinna być mniejsza niż 50 – 70 cm!  Ponadto, ekran nie powinien zakłócać obrazu oraz męczyć wzroku zbyt dużą jasnością.


Pozwalaj oczom na odpoczynek w ciągu dnia!

To niezwykle ważne, abyśmy robili sobie przerwy w pracy, zarówno wówczas, kiedy siedzimy nad komputerem, jak i kiedy nasz wzrok jest skupiony nad drukiem. Pamiętajmy, iż należy co 20-30 minut odrywać wzrok i przenosić go na bardziej odległe obiekty, znajdujące się w naszym miejscu pracy.

Gimnastykuj oczy!

Tak, dokładnie tak, oczom też należy się trochę ruchu! Podczas pracy bowiem zmęczeniu ulega nie tylko zmysł wzroku, ale także mięśnie gałki ocznej. Warto dlatego wykonywać ćwiczenia rozluźniające, które nie tylko poprawią zdolności akomodacyjne oczu, ale również zmniejszą zmęczenie ich mięśni. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest m.in. patrzenie na boki bez poruszania głową, po czym zmiana kierunku poruszania gałkami – z góry na dół i z dołu do góry. Ćwiczenie warto powtórzyć kilka razy.

Zadbaj o zdrowe odżywianie!


Warto pamiętać, że to co jemy, w dużym stopniu wpływa na stan zdrowia naszych oczu. Wszystkie potrawy i produkty spożywcze, które zawierają witaminy A, C oraz E są dla naszych oczu niezwykle pożądane. Również ważne są minerały – cynk, miedź, selen, potas – które powinniśmy  dostarczać oczom w codziennym jadłospisie. Bardzo korzystny wpływ mają też kwasy tłuszczowe omega – 3, które odnaleźć możemy w rybach morskich.

Pamiętaj o badaniach kontrolnych!

Bardzo często zapominamy o badaniach kontrolnych, udając się do specjalisty dopiero wówczas, gdy dolegliwości uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Taka sytuacja, nie tyczy się tylko i wyłącznie wizyt w gabinecie okulistycznym. Pamiętajmy zatem, aby wykonywać regularne badania, dzięki którym lekarz dokona szybkiej oceny stanu zdrowia naszych oczu, wykryje wady wzroku oraz zdiagnozuje poważne choroby. Szczególną uwagę powinny na ten aspekt zwrócić osoby z grupy ryzyka, cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, jaskrę, AMD oraz inne schorzenia okulistyczne.

Dbajmy o swoje oczy, aby były zdrowe i pełne blasku. Pamiętajmy, aby zapewniać im komfortowe warunki podczas pracy, jak również by zdrowo się odżywiać i odwiedzać regularnie gabinet okulistyczny. Badania kontrolne są podstawą i tylko dzięki nim możemy wykryć bardzo poważne choroby, dlatego nie lekceważmy pierwszych oznak problemów ze wzrokiem.

Autor:

Sabina Maćkowicz

Komentarze do: W zdrowych oczach, zdrowy duch! (1)

kokarda
kokarda 31-07-2018 20:32

oczy

1

temat świetny. o oczy trzeba dbać bo są jedne i bardzo ważne. ja już to wiem od dawna i dlatego stosuję krople Starazolin wtedy kiedy tego moje oczy potrzebują. zakraplam sobie do oczu jak są zmęczone i daje im się zrege... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze