Szukaj

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego

Podziel się
Komentarze1

Zapewne nie wyobrażamy sobie życia bez wzroku – niestety, istnieją poważne dolegliwości, których nie należy lekceważyć, a które mogą doprowadzić do częściowej lub nawet całkowitej degradacji funkcji oka. Jedną z nich jest zapalenie nerwu wzrokowego.

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego

Nerw wzrokowy jest drugim nerwem czaszkowym. Oznacza to, iż pełni on ważną funkcję wypustki ośrodkowego układu nerwowego odpowiadającej za prawidłowe przesyłanie bodźców wzrokowych do miejsc, które są odpowiedzialne za ich interpretację. Zapalenie nerwu wzrokowego  doprowadza do znacznych zaburzeń w jego funkcjonowaniu i jest najczęstszym schorzeniem występującym w obrębie unerwienia oka.

Do przyczyn, które powodują zmiany chorobowe należą m.in.: choroby zakaźne, zapalenie zatok, zapalenie przyzębia i oczodołu, zakażenia bakteryjne oraz choroby systemowe, takie jak toczeń rumieniowy czy ziarnkowe zapalenie mózgu. W poważniejszych wypadkach zapalenie może wystąpić w wyniku guzów nowotworowych powstających w obrębie czaszki. Schorzenie może być także spowodowane cukrzycą, miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Może również wystąpić u osób cierpiących na przewlekły alkoholizm i nikotynizm.

W zależności od tego, gdzie zlokalizowane jest zapalenie rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego: wewnątrzgałkowe, powodowane głównie przez wirusy, oraz pozagałkowe, które występuje w większości wypadków i jest zazwyczaj pierwszym objawem groźnej choroby neurologicznej - stwardnienia rozsianego.


Typowe objawy

Choroba potrafi pojawić się nagle, a do najczęstszych jej objawów zalicza się przede wszystkim gwałtowną degradację ostrości widzenia – w polu widzenia często pojawia się zmiana zwana „mroczkiem centralnym”. Kolejne to upośledzenie w widzeniu barw, gwałtowne zmiany w polu widzenia i obniżona percepcja światła bądź brak reakcji na jej bodziec. Podczas poruszania i ucisku gałki ocznej odczuwa się wyraźny, nieprzyjemny ból.


Charakterystyczny przebieg choroby to rzuty zaostrzeń przeplatających się okresami remisji, a w 5-10% przypadkach dochodzi do całkowitego upośledzenia. Zapalenie nerwu wzrokowego zazwyczaj ma dobre rokowania, po leczeniu poprawia się ostrość widzenia, natomiast jej nawracanie się może później świadczyć o całkowitym zaniku nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć natychmiastowe leczenie, w innym wypadku można liczyć się z uszkodzeniem wzroku bądź jego całkowitym zanikiem.

Rozpoznanie i leczenie

Chorobę rozpoznaje się głównie na drodze badań klinicznych, laboratoryjnych i obrazowych. W diagnozie bada się dno oka i pole widzenia. Często korzysta się z rezonansu magnetycznego, natomiast najczęstszą kuracją przepisywaną przez lekarzy jest leczenie sterydowe.

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn choroby, w celu dobrania odpowiedniego leczenia , które powinno być przyczynowe w wypadku wewnątrzgałkowego zapalania nerwu. Natomiast leczenie zapalenia nerwu wzrokowego pozagałkowego podejmuje się przy znacznym obniżeniu ostrości wzroku - wówczas zaleca się podawanie dużych dawek sterydów.  Najgroźniejszym skutkiem zapalenia nerwu wzrokowego jest jego całkowity zanik oraz znaczne pogorszenie widzenia na płaszczyźnie widzenia barw, ostrości widzenia i percepcji światła.

Wzrok jest priorytetowym zmysłem u każdego z nas, jeżeli więc zauważysz jakiekolwiek początkowe objawy, bardzo ważne jest, aby szybko udać się do lekarza okulisty, który wykona badania okulistyczne i przypisze odpowiednią kurację. Nie zwlekaj, zadbaj o swój wzrok!

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Objawy zapalenia nerwu wzrokowego (1)

renii
renii 23-05-2013 12:13

Zapalenie nerwu wzrokowego

1

W diagnozie zapalenia nerwu wzrokowego wystarczy podstawowe badanie okulistyczne, np. dna oka, pola widzenia. Zaleca się także wykonanie rezonansu magnetycznego. Okulista najczęściej przepisuje kurację sterydową. Aby zap... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze